• חפשו אותנו גם ב:
אוגוסט
דיגיטלי
24
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

אוגוסט

אוגוסט הוא יצירת הפרוזה האחרונה של הסופרת המזרח גרמנייה כריסטה וולף, שאותה כתבה כמתנה לבעלה לכבוד יום נישואיהם ה-60. זוהי יצירת מופת צנועה, חכמה, שבקול שקט ובהשלמה מספרת על בני אדם, בעיקר ילדים, שנקלעו לסופת האירועים ההיסטוריים של אמצע המאה ה-20. במרכזה עומד אוגוסט, דמות מתוך הרומן האוטוביוגרפי שלה "דפוסי ילדות", שראה אור ב-1976.

יותר משישים שנה אחרי שהתרחשו הדברים, עדיין חיים ברוחו של אוגוסט זיכרונות הימים שבילה ב"טירת העש". כך כינו את בית החולים המאולתר לחולי שחפת שבו אושפז אחרי שאיבד את אִמו בהפצצת רכבת בעת מנוסתם בתום המלחמה. הוא עצמו היה אבוד אלמלא זכה לתשומת הלב של לילוֹ המרדנית בת השבע-עשרה, שהייתה בין המאושפזים במקום, ושהעניקה לחייו המרפרפים רגעים של אושר.
הזיכרונות עולים בו כשהוא מסיע באוטובוס קבוצת מטיילים קשישים בחזרה לברלין. זיכרונותיו מלילוֹ מתערבבים בזיכרונותיו מטרוּדֶה, אשתו המנוחה, וכמו מכפילים את תחושת הבדידות, אך גם מציעים נחמה.

כריסטה וולף

כריסטה וולף

כריסטה וולף (1929–2011) הייתה מאנשי הרוח הבולטים של גרמניה המזרחית, וזכתה להערכה רבה גם במערב. בשנות ה-80 בלטה בין הדורשים שינוי, שלימים הביא לנפילת חומת ברלין. "עיר המלאכים, או המעיל של ד"ר פרויד" פרי עטה ראה אור בסדרת "פועלים – סיפורת" בשנת 2013.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

אריק גלסנר 13-01-2017

"אוגוסט": יצירה ספרותית קטנה ומרגשת, ynet

הנובלה הקצרה הזו משופעת בחום אנושי. [...] יצירה הומניסטית על דמויות אנושיות, מעוררות אהדה, שצמחו על רקע העידן והמקום שבהם התחוללו הגילויים הבלתי אנושיים ביותר בהיסטוריה.

קישור למקור

שגיא גרין 10-06-2017

סיפור משא

זו תמונת פתיחה עזה מתוך ממואר קצר ועז שכתבה הסופרת המזרח גרמניה כריסטה וולף. יצירת הפרוזה האחרונה שלה, המתנה שהעניקה לבעלה ליום נישואיהם ה-60 במחווה יפהפייה. הוא לא איש שאומר הרבה, תמיד העדיף את השתיקות, והיא חיברה את שתיקותיו למלים. סיפור בתוך סיפור, או נסיעה בתוך נסיעה. מסע פיסי שהוא גם מסע בזמן.

הנייר

פרטים אודות הספר