• חפשו אותנו גם ב:
אדוני הארץ
דיגיטלי
39
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

אדוני הארץ

שלושים ושמונה שנים אחרי הניצחון הצבאי המזהיר של יוני 1967, שבעקבותיו החלו יהודים להתנחל בשטחים הכבושים, ישראל היא חברה שפירות הניצחון הרעילו אותה. ההתנחלויות היהודיות בשטחים, והכיבוש הצבאי הנמשך בגינן, שינו ללא הכר את החברה בישראל, את הצבא, את הכלכלה, את השפה, את דיוקנה המוסרי ואת מעמדה בעולם. הם הפילו ממשלות בישראל, גרמו לרצח ראש ממשלה, והביאו את הדמוקרטיה הישראלית ואת התרבות הפוליטית שלה אל עברי פי תהום. אולם התפתחותן של ההתנחלויות לא היתה אפשרית בלעדי הסיוע המסיבי שקיבלו ממנגנוני המדינה, בלי ההכשר המשפטי שזכו לו, וללא קשרי התועלת והחיבה שנרקמו בין המתנחלים לבין צמרת הצבא. בניין ההתנחלויות וטיפוחן נעשו כל השנים בסמכות וברשות, וביוזמתן של ממשלות ישראל לדורותיהן.

חשבון ההתנחלויות המלא טרם נעשה. איש לא נתן עד היום דין וחשבון על מעורבותו בפרשת ההתנחלויות. מפני שזולת היותה של החברה הישראלית דמוקרטית, אנושית ורציונלית פחות, ולעומת זאת גם ענייה, מפולגת, ורוויה יותר שנאה ומחלוקת בשל ההתנחלויות, חיי הרוב המכריע של הישראלים נמשכו באין מפריע בעוד ההתנחלויות כובשות את מדינת ישראל מזה והורסות את חיי הפלסטינים מזה.

הספר אדוני הארץ הוא ניסיון ראשון לעקוב אחר סיפור ההתנחלויות כולו, האידיאולוגי, הפוליטי, החברתי והתרבותי, ואחר הקשר המורכב שלו עם מדינת ישראל. הספר משרטט את המהלך הכפול, של תנועת ההתנחלות מזה, החדורה מיומה הראשון תחושה של שליחות דתית לאומית קדושה, ושל כניעתם של מוסדות המדינה נוכח הכוח המשיחי שפרץ אל המרחב הציבורי מזה. זה סיפור עצום; מורכב, סמוי וחמקמק בשנותיו הראשונות, פראי, טרגי, וכל-נוכח ככל שהשנים נקפו. זה סיפור ידוע מאוד וגם עלום מאוד. מטרת מחבריו של הספר היא לחשוף את מה שניסו להסתיר מאיתנו, או שלא רצינו לראות, במשך שנים, ולהעלות את הנושא לדיון ציבורי מושכל יותר דווקא בעת הקריטית הזאת להתנחלויות, ויותר מכך, לישראל.

בדיון המסעיר, המעמיק והמלומד שהוא מביא, אדוני הארץ הוא ספר מרגיז וטורד שלווה, אך גם חשוב וחיוני לכל אזרחית ואזרח מודאגים בישראל.

עדית זרטל

עדית זרטל

פרופ' עדית זרטל היא היסטוריונית, חוקרת תרבות, מסאית ומתרגמת ישראלית. מחקריה עוסקים בנושאי השואה, הציונות ומדינת ישראל, זיכרון קולקטיבי ולאומיות והגותה של חנה ארנדט. זרטל נמנית עם קבוצת "ההיסטוריונים החדשים". פרופ' חברה במכון למדעי היהדות באוניברסיטת בזל. עיתונאית לשעבר.

עקיבא אלדר

עקיבא אלדר

עקיבא אלדר הוא עיתונאי ופובליציסט ישראלי לשעבר בעיתון הארץ וחבר עבר בהנהלת מערכת העיתון. כיום הוא בעל טור באתר אל-מוניטור.‏

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

ראובן פדהצור 16-02-2005

איש אינו יוצא נקי, הארץ

אלדר וזרטל מתעדים בפירוט רב את צמיחתו של גוש אמונים, את שורשיו ההיסטוריים והאידיאולוגיים ואת אופני הפעולה הייחודיים שפיתח. הגוש הוא, לדבריהם, "התנועה הפוליטית המשוכללת והמשפיעה ביותר על החברה והדמוקרטיה שפעלה בישראל מאז הקמתה", וגם ה"מסוכנת שבהן". ואכן, גוש אמונים הוא דוגמה מובהקת ליכולתה של קבוצה קטנה, מאורגת היטב ובעלת אידיאולוגיה מגובשת, שחבריה דבקים בה ללא ערעור, להכתיב לאומה שלמה את סדר היום הלאומי, הפוליטי והחברתי. [...] וזהו בעצם המסר של הספר הזה. בעוד שבשטחים נעשים מעשים שלא ייעשו והכיבוש מכלה כל חלקה טובה של הדמוקרטיה הישראלית, נמשכים החיים בתוך הקו הירוק "באין מפריע". לפיכך, על כל אלה שתרמו, במעשה ובמחדל, להתפתחותה של מפלצת ההתנחלות, יש להוסיף במקום של כבוד גם את אדישותה של החברה הישראלית. "אדוני הארץ" נועד לקעקע את האדישות הזאת ובכך חשיבותו.

קישור למקור

פרטים אודות הספר