• חפשו אותנו גם ב:
אחותי
דיגיטלי
42
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

אחותי

אחותי הוא רומן מענג על משפחה אחת העוברת מהצד הצפוני של תל אביב לצד הדרומי שלה, וקובעת את משכנה בקריית שלום.
את הזירה המרכזית בסיפור מאכלסים בני הדור השני: האחות הגדולה, המחליפה בני זוג כמו גרביים; האח האמצעי, הכרוך אחר אחותו וקשה להחליט מתי היא נגמרת והוא מתחיל; והאח הצעיר, דמות מוזרה וחידתית.
סיפורי האחים כרוכים זה בזה כפקעת, שמשה סקאל טווֶה ביד קלה ובטוחה, ומשלב בה אנקדוטות מושכות לב מעברם של האב והאם במצרים.
כוחו של אחותי נובע גם מלשון המספר שלו. סקאל עושה אהבה בלשון. הוא מצייר לנו עולם בשפה פלסטית להפליא, שאפשר כמעט למשש אותה; מערסל אותנו במילים ומוליך אותנו אחריו, כמו החלילן מהמלין, בנגינה מכשפת.
כמו ביולנדה (כתר, 2011) ובהצורף (כתר, 2014), שני הרומנים הקודמים של סקאל, שזכו לאהדת הקהל ולשבחים מופלגים, גם אחותי עוסק במהגרים ובמקומיים, בבני מעמדות שונים, הדרים בשכונות נפרדות, בפריון, במיניות ובסוגיות של זהות ומקום. התופעות האלה נבחנות כאן, מעמדה שמשתמעת ממנה לעיתים ביקורת חברתית קשה. ואולם זו, נוקבת וחריפה ככל שתהא, אינה יכולה לטשטש את העובדה שסקאל אוהב בכל ליבו את כל דמויותיו, כמו גם את העולם שהן סובבות בו, והוא מצליח להדביק אותנו באהבה הזאת.

משה סקאל

משה סקאל

משה סקאל, יליד תל־אביב, התגורר שש שנים בפריז, וכיום גר ביפו. הוא פירסם חמישה ספרים, ביניהם הרומנים יולנדה (מועמד לפרס ספיר, ראה אור בצרפת) והצורף, שהיו שניהם רבי־מכר וזכו לקהל קוראים נלהב. סקאל למד תרגום בפריז והשלים בתל־אביב תואר שני בתוכנית לפילוסופיה, תרבות דיגיטלית ומידע. בשנים האחרונות הוא מנהל את המפעל לתרגום ספרות מופת ועוסק בדיגיטציה של עולם התרבות. סקאל הוא חתן פרס היצירה ע"ש לוי אשכול לשנת 2011, ומפרסם רשימות מסע ומאמרים ב"הארץ" ובבמות אחרות.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

יהודית רותם 15-06-2016

המסתורין במשפחות של משה סקאל, הארץ ספרים

קישור למקור

צור ארליך 19-06-2016

פעפוע אישיותי, מקור ראשון, מוסף שבת

סקאל מתמרן את ליאור בין היותו אדם נפרד לבין האחדות התודעתית המסוימת שלו עם אחותו; ובעצם, באופן עקרוני יותר, בוחן את היחס בין תודעת-היחיד לתודעת-המשפחה. המשחק הזה, המדריך את הספר בשובבות ובבטחה אל מוזרויות של ידיעה ואי-ידיעה, הוא סוד כוחו המיוחד של הרומן הקצר מדי שלפנינו.

קישור למקור

נטע הלפרין 20-07-2016

אחים בלוז, ישראל היום

נדמה שהתשובה שעונה סקאל לסופר שיצר היא חמלה. מילה שנשחקה מעט ובכל זאת אין כמוה להיטיב לתאר את יחסו של סקאל לדמויותיו. הוא מוצא בהן, בקורות חייהן ואף במנהגים הקטנים, הטפלים כביכול, הומור ויופי, אור וגם תוגה. הסתכלות זו מאפשרת לו לחלץ סיפור שהולם ונוגע גם מתוך רגעים יומיומיים מאין כמוהם. שם פועמים החיים במלוא עוצמתם.

קישור למקור

איילת קליין כהן 29-12-2016

בחירת הסופרים: הספרים הטובים ביותר של 2016, nrg

נעה ידלין: "'אחותי', מאת משה סקאל, הוא ספר המתחזה לתמים: סיפור משפחתי, עם שלושה ילדים ושום אסון. כלומר, למעט האסונות הרגילים שהם החיים, האסונות הנורמאלים. אבל ככל שנוקפים העמודים – בורחים ממש מתחת לאצבעות, מדופדפים מבלי משים - כן מזדחלת אי-הנחת, כובשת את חלקתה מתחת לעור. וכשנגמר הסיפור והקורא נשאל, ובכן, מה היה פה בעצם, לא מתחשק לו לענות. לא מתחשק לו לקלקל, לא לשואל, וגם לא לו עצמו. יש ספרים שצריך לקרוא".

קישור למקור

פרטים אודות הספר