• חפשו אותנו גם ב:
תולדות האמנות
דיגיטלי
37
 
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

תולדות האמנות

הוצאה: חרגול

איך לספר ברומן את תולדות האמנות - לא האמנות "המכובדת" אלא דווקא הנידחת, הנשכחת, הפרועה, סיפורה של אגודת משוגעים לדבר שמחפשת מחסה ליצריה ופחדיה בקצה העולם? חבורת אמנים, חלקם עולים חדשים וחלקם ילידי הארץ, התיישבה באמצע המאה הקודמת בכפר ערבי נטוש על מורדות הכרמל, דבר שנראה טבעי בעת ההיא. לימים הם הקימו גלריות ומוזיאון, יצרו אמנות ואומנות, וטיפחו את הכפר על בתיו.
יותר מחצי מאה לאחר מכן נאלצו ידידיה ושלומי לנטוש את ביתם שבכפר האמנים בעקבות שריפה ענקית על הכרמל, והפכו לפליטים זמניים. כוחות הטבע המשתוללים הציבו להם מראה מחדדת, אולי עקומה, לסיפורו של הכפר ולסיפור הארץ כולה. תולדות האמנות הוא רומן שכתוב בקולות רבים: בקולו של שלומי, האמן שהתגלגל אל כפר האמנים בעל כורחו, בקולה של הציירת דינה-דאדא, שמספרת את סיפורם של מייסדי הכפר, בקולם של מאהביה ומעריציה הלא מעטים, בקולם של חזירי הבר ורוחות היער, ובקולם של ציורים ופסלים המתעוררים לתחייה ומדברים כאילו היו בני אדם. הקולות מצטרפים לרשומון של סודות ותשוקות המזגזג בין ימינו לימים התמימים ההם, בין אמנות לגוף החי, בין האישי לפוליטי, ובין אהבות בלתי אפשריות לאהבה שגרתית לכאורה, כמעט מובנת מאליה.

תולדות האמנות הוא ספרו השמיני של יוסי וקסמן. קדמו לו ליבשן שזכה בפרס אקו״ם לרומן בעילום שם ובמענק של קרן הקולנוע הישראלי, השחקנית, ויהי סיפור, אלכסנדריה יקירתי, אל נא תאמר לי שלום, ושני ספרי ילדים.

יוסי וקסמן

יוסי וקסמן

סופר, צייר ומעצב ישראלי. פרסם חמישה ספרי פרוזה ושני ספרי ילדים. זכה בפרס אקו"ם לרומן לשנת 2004 ובמענק של קרן הקולנוע הישראלי לכתיבת תסריט על פי ספרו "ליבשן". ספרו החדש, "תולדות האמנות, רומן", ראה אור בהוצאת חרגול במאי 2015. וקסמן חי עם בן זוגו בכפר האמנים עין הוד.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

עמרי הרצוג 06-07-2015

יוסי וקסמן מנתץ את הפומפוזיות של עולם האמנות, הארץ ספרים

קישור למקור

גילי איזיקוביץ 30-07-2015

דווקא השרפה בכרמל הדליקה אצל יוסי וקסמן מחדש את הרצון לכתוב - ריאיון, הארץ גלריה

קישור למקור

ירון אביטוה 23-08-2017

משוגעים מחפשים מחסה בקצה העולם

וקסמן כותב תמיד בחמלה על הגיבורים והגיבורות שלו, ולכן אפשר לאהוב אותן כאילו זכינו להכירן באופן אישי.

סלונט

פרטים אודות הספר