• חפשו אותנו גם ב:
מחווה לשישה סופרים של המאה העשרים
דיגיטלי
37
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

מחווה לשישה סופרים של המאה העשרים

הקובץ הזה הוא מחוות הוקרה של סדרת "פרוזה אחרת", בשלהי האלף המאה, לשישה יוצרים גדולים של המאה העשרים – שישה סופרים, בנים מובהקים של המאה, שהתוו לסיפורת, כל אחד על-פי אישיותו המיוחדת ועולמו, דרכים חדשות להתמודד עם המציאות של העידן המודרני.
פניה של האמנות בכלל, ושל הספרות בפרט, השתנו לבלי הכר במחצית הראשונה של המאה, וששת היוצרים האלה – ג'יימס ג'ויס האירי, פרנץ קפקא היהודי הצ'כי, איסאק באבל היהודי הרוסי, חורחה לואיס בורחס הארגנטיני, ויליאם פוקנר האמריקאי ואלבר קאמי האלז'יראי הצרפתי – הטביעו על התמורות שחלו בה חותם עמוק, שבלעדיו יקשה לתארן. אכן, לא הם בלבד: המבחר הזה – שאין בו ייצוג לא לווירג'יניה וולף ולא למרסל פרוסט ולא לסמואל בקט, ולא לכמה וכמה אחרים – אינו מתיימר למצות דבר. היצירות הכלולות בו אף אינן ממחישות את כל החדשנות שבכתיבתם של ששת הסופרים.
"המתים", הסיפור המפורסם של ג'ויס מספרו שהראשון, עדיין רחוק מההעזה של "יוליסס"; "האיש מן הפינה הוורודה" מאת בורחס, סיפור עממי עסיסי, נכתב גם הוא בראשית דרכו של הסופר ונשאר בבחינת טקסט יוצא-דופן בכתיבתו; "הראשונים", שפוקנר במיטבו ובייחודו ניכר בו יפה, הוא מעין פתיחה והכנה לסיפור הארוך והידוע ממנו, "הדוב"; המסה האישית הפיוטית מאת קאמי, "שיבה לטיפזה", לא חוללה סערה כ"הזר" בשעתו. "במושבת העונשין" מאת קפקא ושני הסיפורים מאת באבל, לעומת זה, הם סיפורים הלקוחים מלב יצירתם של מחבריהם. אבל כל היצירות האלה כאחת פנינים הן, וכל אחת מהן אוצרת בתוכה את גדולתו של המחבר, שמכוחה כבש לו את מקומו בספרות המאה..
קובץ הוא אפוא באמת מה ששמו מעיד עליו: מחווה, מחוות הוקרה מצומצמת, המבוססת על מבחר מתוך מיטב התרגומים הקיימים לעברית של יצירות קצרות פרי עטם של ששת היוצרים. ענין התרגום מילא כאן תפקיד חשוב: הספר נועד להיות גם מחווה צנועה, משנית, לאמנות התרגום לעברית ולכמה מהעוסקים בה זה עשרות שנים, ותרגומים פרי-עטם הופיעו ב"פרוזה אחרת".

איסאק באבל

איסאק באבל

ֹ(1894–1940) עיתונאי, מחזאי וסופר רוסי-סובייטי יהודי יליד אודסה. ידוע בעיקר בשל הסיפורים הקצרים שכתב ונחשב לאחד מגדולי הסופרים הרוסים במאה ה-20. הוצא להורג על ידי הנ.ק.ו.ד. בתקופת סטלין. מקור: ויקיפדיה

ג'יימס ג'ויס

ג'יימס ג'ויס

נולד בדבלין בשנת 1882 והתחנך במוסדות הכנסיה הקתולית. בשנת 1902 עזב את אירלנד לצרפת ומשם לאיטליה ולשוייץ, ושם כתב את יצירותיו הגדולות. ראייתו המקורית והאכזרית עוררה גל התנגדות לכל אחת מיצירותיו, והיה עליו להילחם כדי להוציא את ספריו לאור, וכשכבר יצאו הללו לאור הוחרמו על ידי הצנזורה והכנסיה במולדתו. נפטר בציריך ב-1941. המשורר הגדול ת.ס. אליוט כינה אותו "אמן הלשון האנגלית הגדול ביותר מאז מילטון" ו"המספר הגדול ביותר בדורי". ג'ויס נחשב למבשר זרם התודעה בספרות המודרנית. עוד מספריו שראו אור בעברית: יוליסס ודבלינאים.

חורחה לואיס בורחס

חורחה לואיס בורחס

חורחה לואיס בורחס נולד בבואנוס איירס, ארגנטינה בשנת 1899. מגדולי היוצרים בלשון הספרדית אשר קמו באמריקה הלטינית. בורחס היה גם מסאי ומשורר, אך עיקר כוחו בסיפוריו הקצרים. בשנת 1923 פרסם את קובץ שיריו הראשון. בשנת 1933 הפך לעורך המדור הספרותי של העיתון "קריטיקה" ושם פרסם את סיפוריו הקצרים. אף שבורחס התייחס לסיפורים אלו כ"תרגילים לשעשוע", הייתה להם השפעה חשובה על הספרות הדרום אמריקאית. הסיפורים יצאו לאור לראשונה כקובץ בשנת 1935 והם נחשבים לתפנית חשובה בהיסטוריה של הספרות באמריקה הלטינית ובשפה הספרדית. עד לשנת 1939 המשיך בעבודתו הספרותית כעורך בהוצאה לאור בארגנטינה, וכן כתב סיפורים למגזין "אל אוגר". כשמאור עיניו הלך ודעך מחמת המחלה התורשתית שבה לקה אף אביו, החל בורחס בקריירה של מרצה. עם נפילתו של המשטר הפרוניסטי, בשנת 1955, מונה לתפקיד מנהל הספרייה הלאומית. בתקופה זו התעוור לחלוטין. הוא קיבל את הפרס הלאומי לספרות, ואת הראשון מבין תוארי "דוקטור של כבוד" מהאוניברסיטה של קויו בארגנטינה. בורחס שימש אף כמרצה לספרות באוניברסיטת בואנוס איירס, וכן במשרות זמניות באוניברסיטאות נוספות. מת ב-1986 בז'נבה ממחלת הסרטן.

אלבר קאמי

אלבר קאמי

אלבר קאמי (Albert Camus) היה סופר ופילוסוף צרפתי יליד אלג'יריה, מהידועים בפילוסופים של האקזיסטנציאליזם. זוכה פרס נובל לספרות. תמונה: וויקפידה

ויליאם פוקנר

ויליאם פוקנר

ויליאם פוקנר נולד ב-1897 ונפטר ב-1962. היה סופר ומשורר אמריקני וזכה בפרס נובל לספרות בשנת 1949. ביצירתו תיאר את ניוונה של החברה הדרומית בארצו, ואת ההתנגשות המתמדת בין לבנים ושחורים. כתיבתו היא בתחום הסיפור הפסיכולוגי והוא השתמש בטכניקת זרם התודעה. כיום נחשב פוקנר לאחד הסופרים האמריקנים הגדולים של המאה העשרים.

פרנץ קפקא

פרנץ קפקא

פרנץ קפקא, הסופר היהודי הצ'כי, נולד בשנת 1883 בפראג והתגורר בה מרבית שנותיו. בנו של סוחר יהודי, שאופיו השטלתני השפיע על כל מהלך חייו ויצירתו. לאחר שסיים לימודי משפטים, עבד בחברת ביטוח בפראג, עד שחלה בשחפת ונאלץ לעזוב את משרתו. במשך חייו הקצרים פרסם מעט מאוד וביקש שכתבי היד שלו יישרפו לאחר מותו. מרבית יצירותיו – בהן הרומנים הגדולים: 'המשפט', 'הטירה' ו'הנעדר', שמלאכת כתיבתם לא נשלמה – פורסמו לאחר מותו בידי ידידו הקרוב מכס ברוד. קפקא הוא אחד הסופרים האירופים החשובים ביותר של המאה העשרים. בסגנונו הבהיר נתן את הביטוי החזק ביותר למצבו הקיומי של האדם המודרני: ייאוש מוחלט מכל אפשרות ליחסים נורמליים עם החברה האנושית והתפכחות אכזרית מהתפיסה האנושית היסודית שהאדם הוא יצור בעל כבוד ורגש, שהעולם נוצר עבורו. מיצירותיו הנוספות: גזר הדין וסיפורים אחרים, מחברות האוקטבו, מכתבים אל פליצה, רופא כפרי והיונה שעל הגג. קפקא מת משחפת בשנת 1924.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

צליל אברהם 03-05-2015

6 ספרים שאתם צריכים לקרוא במאי, mako

בעיה עתיקה שאין לה פתרון: יש המון יצירות מופת וסופרים גדולים ומעט מדי זמן. מול הכרכים הכבדים, התרגומים ישנים והשמות מעוררי היראה באה לעזרתנו לפני הוצאת עם עובד, והוציאה מחדש את הספרון הזה, "מחווה לשישה סופרים של המאה העשרים". יש פה שישה סיפורים קצרים ומושלמים – אחד של ג'ויס, אחד של קפקא, אחד של באבל, אחד של בורחס, אחד של פוקנר ואחד של קאמי, ושש הזדמנויות לגלות סופר קלאסי שישנה את חייכם. ואם לא, אז להרוויח את הזכות להגיד "קראתי משהו שלו".

קישור למקור

תלמה אדמון 22-06-2015

בציר טוב: שישה סופרים מאוגדים בספר שהוא חוויית קריאה אנינה, מעריב

דומה שהאוצר הספרותי הזה משתבח עם הזמן כיין מבציר מעולה. שישה סופרים, שרובם נולדו בסוף המאה ה-19, מיוצגים כאן בסיפורים גבריים, שמכולם עולה הוויית הארה הכרוכה בתמצית הסבל או בזכות האושר. מובהקותו הסגנונית של כל אחד מהסופרים מקנה לקריאה גיוון מתגמל, עשיר בתובנות.

קישור למקור

פרטים אודות הספר