• חפשו אותנו גם ב:

סופרים

א   ב   ג   ד   ה   ו   ז   ח   ט   י   כ   ל   מ   נ   ס   ע   פ   צ   ק   ר   ש   ת

חורחה לואיס בורחס

חורחה לואיס בורחס נולד בבואנוס איירס, ארגנטינה בשנת 1899. מגדולי היוצרים בלשון הספרדית אשר קמו באמריקה הלטינית. בורחס היה גם מסאי ומשורר, אך עיקר כוחו בסיפוריו הקצרים. בשנת 1923 פרסם את קובץ שיריו הראשון. בשנת 1933 הפך לעורך המדור הספרותי של העיתון "קריטיקה" ושם פרסם את סיפוריו הקצרים. אף שבורחס התייחס לסיפורים אלו כ"תרגילים לשעשוע", הייתה להם השפעה חשובה על הספרות הדרום אמריקאית. הסיפורים יצאו לאור לראשונה כקובץ בשנת 1935 והם נחשבים לתפנית חשובה בהיסטוריה של הספרות באמריקה הלטינית ובשפה הספרדית. עד לשנת 1939 המשיך בעבודתו הספרותית כעורך בהוצאה לאור בארגנטינה, וכן כתב סיפורים למגזין "אל אוגר". כשמאור עיניו הלך ודעך מחמת המחלה התורשתית שבה לקה אף אביו, החל בורחס בקריירה של מרצה. עם נפילתו של המשטר הפרוניסטי, בשנת 1955, מונה לתפקיד מנהל הספרייה הלאומית. בתקופה זו התעוור לחלוטין. הוא קיבל את הפרס הלאומי לספרות, ואת הראשון מבין תוארי "דוקטור של כבוד" מהאוניברסיטה של קויו בארגנטינה. בורחס שימש אף כמרצה לספרות באוניברסיטת בואנוס איירס, וכן במשרות זמניות באוניברסיטאות נוספות. מת ב-1986 בז'נבה ממחלת הסרטן.
קרא עוד >

חיים באר

חיים באר נולד בירושלים ב-1945 וגדל בבית דתי. הוא סיים את שירותו הצבאי ברבנות הצבאית ובמערכת כתב העת "מחניים" כשבמקביל עבד כמגיה בעיתון "דבר". היה עורך בהוצאת עם עובד. לצד הפעילות המו"לית הענפה היה באר עיתונאי פעיל. משנת 1963 ואילך פרסם באופן שוטף כשבע-מאות רשימות ומאמרים בנושאי ספרות, תרבות, חברה והיסטוריה של ארץ ישראל. בשנים 1981–1992 שימש חבר מערכת העיתון "דבר" ופרסם בקביעות מדור קבוע ב"דבר השבוע". באר שימש כמרצה באקדמיה לאמנות בצלאל (בשנת 1988), כמרצה בחוג לתולדות עם ישראל באוניברסיטת חיפה (1988-1987), כמרצה אורח בחוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים (1999) ובחוג לספרות עברית באוניברסיטת תל אביב (2000), כפרופ' אורח לספרות עברית ב-JTS, ניו יורק (2004) ובמוסדות אקדמיים נוספים. בשנת 2000 מונה לפרופסור חבר באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. הוא מלמד במחלקה לספרות ומשנת 2011 מופקד על הקתדרה ללימודי יידיש על שם אנה והארי זינגר באוניברסיטה.‏
קרא עוד >

חיים חיימוף

נולד‭ ‬בבולגריה‭ ‬בשנת‭ ‬1931‭ ‬ועלה‭ ‬ארצה‭ ‬ב-1951. ‬חיימוף הוא‭ ‬פרופסור‭ ‬לכירורגיה‭ ‬וסופר‭ ‬שפרסם‭ ‬רומנים, ‬קובצי‭ ‬סיפורים, ‬שירה‭ ‬ומחזות‭.
קרא עוד >

חיים כָלב

חיים כלב הוא תיאורטיקן של קולנוע ויוצר סרטים, בעל תואר Ph.D. מאוניברסיטת קולומביה, מחבר הספרים 'מבע קולנועי', 'פוסט-מודרניזם בקולנוע' ו-'זרם התודעה בסרטים של אלן רנה'. הוא הפיק וביים עשרים סרטים עבור הטלוויזיה הישראלית וכן לימד קולנוע באוניברסיטת תל-אביב ובאוניברסיטת חיפה. הרקע הספרותי שלו כולל לימודים לתואר ראשון ולתואר שני בספרות השוואתית באוניברסיטה העברית. הוא היה עורך תוכניות בקול ישראל וערך את הסדרה סיפורו של יוצר (24 תוכניות), שכללה תוכניות על המספרים א.ב. יהושע, ס. יזהר, עמוס עוז, אהרון אפלפלד, משה שמיר, עמליה כהנא-כרמון ועל המשוררים אברהם שלונסקי, יהודה עמיחי, דליה רביקוביץ'. כמו כן ערך את הסדרה (6 תוכניות) עיון מחדש ביצירת חיים נחמן ביאליק ושתי תוכניות על פרנץ קפקא בהשתתפות מקס ברוד, פליקס וולץ' והוגו ברגמן.
קרא עוד >

חיים נחמן ביאליק

חיים נחמן ביאליק (1934-1873) היה מגדולי המשוררים העברים בעת החדשה, כותב מסות, מחבר סיפורים, מתרגם ועורך שהשפיע רבות על התרבות העברית המודרנית והוכתר בתואר "המשורר הלאומי". יצירותיו תורגמו לשפות רבות, ובהן אנגלית, צרפתית, גרמנית, רוסית, ערבית ויידיש. הסופר הרוסי מקסים גורקי כתב עליו: "עבורי ביאליק הוא משורר גדול, התגלמות נדירה ומושלמת של רוח עמו, הוא דומה לישעיהו, הנביא האהוב עלי ביותר, דומה לאיוב – הנשפט את האלוהים. ככל הרוסים אינני מכיר היטב את ספרותם של היהודים, אבל כיון שאני מכיר אותה, נראה לי שלא היה לעם ישראל – לכל הפחות במשך המאה ה-XIX – משורר בעל עוצמה שכזו, יופי שכזה. ברוסית שיריו של ביאליק מאבדים, מן הסתם, חצי מכוחם, משפעת דימוייהם, אך גם מה שניתן לנו ע"י התרגום מאפשר לחוש את יפי שירתו הזועמת של ביאליק". מקור: ויקיפדיה
קרא עוד >

חיים פוטוק

חיים פוטוק (2002-1929) היה רב ואיש אקדמיה אמריקני. הוא חיבר רומנים, מחזות וסיפורים קצרים, אשר עסקו בעיקרם ביחסי הגומלין שבין היהדות הדתית והעולם החילוני – מתח שהעסיק רבות את פוטוק בחייו שלו. ספרו המיועד יצא לאור לראשונה בנובמבר 1967, ובחמישים השנים שחלפו מאז תפס מקום מרכזי בסיפורת היהודית-אמריקנית של המאה העשרים, בין יצירותיהם של ברנרד מלמוד, סול בלו ופיליפ רות. הספר, שעובד גם לקולנוע, מובא כעת בתרגום חדש לקהל שגדל עליו ולקהל שעדיין לא זכה להכירו.
קרא עוד >

חיים שדמי

חיים שדמי נולד בשנת 1974 וחי בתל אביב . הוא בימאי ותסריטאי .סרט הביכורים שלו נקרא יש לי קבוצה להציל. שדמי הוא עיתונאי ובמשך השנים כתב ,בין היתר ,בעיתונים העיר ,הארץ וגלובס . צרור חבצלות ליום האהבה ,בייבי הוא ספרו הראשון.
קרא עוד >

חיים שפירא

חיים שפירא הוא מחברם של רבי־מכר רבים אשר תורגמו לשפות רבות. ספריו מחשבות לעת לילה ואינסוף — המסע שאינו נגמר קיבלו את האות "ספר זהב", והספרים שיחות על תורת המשחקים, על הדברים החשובים באמת וקהלת — הפילוסוף המקראי זכו ל"ספר פלטינה".
קרא עוד >

חמוטל בר יוסף

חמוטל בר-יוסף (לבית בורשטיין) ילידת קיבוץ תל-יוסף, ועד 1948 גרה גם בבית אלפא, תל-עדשים, בית זרע, כפר ורבורג ועין ורד. הוריה עלו לארץ מאוקראינה בשנת 1936 עם בנם בן השש, לקיבוץ אילת השחר, ועבדו תחילה בחקלאות ואחר-כך בהוראה. רוב בני משפחתם נספו בשואה. ביולי 1948 נהרג בנם היחיד במלחמת השחרור בדרך לירושלים. בזמן המלחמה פונו הנשים והילדים מאזור הקרבות לבתים נטושים באזור יפו הכבושה. ב-1953 עברה המשפחה לקרית-שלום שבדרום תל-אביב. ב-1957 לאחר סיום בית-הספר התיכון עירוני ה' החלה בלימודי תואר ראשון באוניברסיטה העברית שסיימה ב-1960. עבדה כמורה לספרות בבי"ס תיכון ובאגף לתכניות לימודים של משרד החינוך. החל מ-1987 מלמדת ספרות עברית בדרגת פרופסור מן המניין באוניברסיטת בן-גוריון ועמיתת מחקר במכון הרטמן בירושלים. שיריה פורסמו בבמות ספרותיות החל משנת 1959. פירסמה תשעה קובצי שירים, ספר ילדים, סיפורים, תרגומי שירה ופרוזה מרוסית צרפתית ואנגלית, ספר של תרגומי שירתה של אולגה סדקובה מרוסית, מזמורים ישנים (כרמל, 1998), וספר תרגומי ארבע פואמות של יוליה וינר, על כסף, זקנה ומוות ועוד (כרמל 2003). תרגומי שיריה לאנגלית, צרפתית, רוסית, גרמנית ואוקראינית נדפסו בכתבי עת שונים. פרסמה גם מספר רב של רשימות ביקורת ספרותיות ומסות בענייני תרבות, יהדות ומוסר. במסגרת עבודתה כחוקרת פרסמה 6 ספרים ומאמרים רבים, בעיקר בתחום ההקשר הרוסי של הספרות העברית החדשה והזיקה של הספרות העברית החדשה ליהדות ולמיסטיקה. פירסמה סיפורים בכתבי עת שונים, וכן מסות בענייני תרבות בעתונות יומית. זכתה בפרסים שונים על ספרי שירה: פרס אקו"ם (1987), פרס קרן תל-אביב (1987), פרס קרן ירושלים לשירה (1990), פרס ויצ"ו לאשה היוצרת (1999), פרס הנשיא (2002), פרס ברנר (2005).
קרא עוד >

חן דודקביץ

חן דודקביץ, תיירת מקומית בניו יורק, בעקבות רילוקיישן לעיר הגדולה, ניהלה רומן עם ניו יורק שעדיין לא הסתיים. התעוד התחיל בבלוג הפופולרי ׳באמאשלי | חוויות משפחה בעיר הגדולה׳ ועכשיו בספר.
קרא עוד >

חנה טואג

נולדה ב- 1951 בבאר שבע ומתגוררת בראשון לציון. למדה ספרות עברית וספרות משווה באוניברסיטת בר אילן ולימודי קולנוע באוניברסיטת תל אביב. עסקה בהוראת הספרות בבית הספר התיכון במשך שלושים ושתיים שנה. סיפורה הראשון "עלים של חסה " זכה בתחרות הספור הקצר בעיתון "הארץ" ב- 2001 ונכלל באנתולוגיה "טעם האוכל" בעריכת רן יגיל וירון אביטוב, תורגם לספרדית ונכלל באנתולוגיה ספרדית "אחד אלוהנו" בעריכת ירון אביטוב. סיפורים מפרי עטה התפרסמו בכתבי העת "עיתון 77 " ו"מאזניים" ובאתרי ספרות מקוונים. ב- 2004 ראה אור קובץ סיפוריה "עלים של חסה" בהוצאת כרמל. ב- 2009 הרומן "לאורה" ראה אור בהוצאת מודן וזכה במקום הראשון בפרס קוגל לספרות יפה ב- 2011. רומן חדש שלה "הרובע הקטן" יראה אור בקרוב.
קרא עוד >

חנה מלר- פאוסט

חנה מלר-פאוסט נולדה בעיר רדאוץ , דרום בוקובינה, בשנת 1946 עלתה לארץ ישראל, ועבדה כגננת במשך 30 שנה. יש לה שני בנים, שישה נכדים ונכדות ו10 נינים ונינות. היא חיה כיום בחיפה עם בעלה מאיר.
קרא עוד >

חנה פישר גרפי

חנה גרפי פישר, מחברת הספר ילדים דחויים חברתית (רסלינג, 2015), פסיכולוגית חינוכית מומחית, פסיכותרפיסטית, ביבליותרפיסטית, ומפתחת שיטת "מעטפות", מלמדת במכללת "תלפיות" ובכנסים ארציים של פסיכולוגים חינוכיים.
קרא עוד >

חנה קראל

חנה קראל נולדה ב-1937 בוורשה. היא עיתונאית וסופרת וספריה זיכו אותה בפרסים רבים הן בפולין והן מחוצה לה. בעברית ראה אור ספרה להקדים את אלוהים. (הוצאת אדם) הסיפורים שבקובץ הוכחות לקיום (עם עובד 1999) לקוחים משני קבצי סיפורים שהתפרסמו ב-1993 וב-1995. בשנת 2016 יצא בעם עובד ספרה שוב מלך לב אדום.
קרא עוד >