• חפשו אותנו גם ב:

סופרים

א   ב   ג   ד   ה   ו   ז   ח   ט   י   כ   ל   מ   נ   ס   ע   פ   צ   ק   ר   ש   ת

ה"מ ון דן ברינק

ה"מ ון דן ברינק הוא עיתונאי וסופר הולנדי, יליד 1956, חתן פרסים ספרותיים. דייק הוא ספרו הראשון המתורגם לעברית.
קרא עוד >

הגר ינאי

סופרת, מבקרת ספרות וקולנוע, מלמדת כתיבה יצירתית, מבקרת ספרים בגל"צ ובערוץ הראשון.
קרא עוד >

הדס גלעד

הדס גלעד, ילידת 1975, חיה בתל-אביב. בוגרת אוניברסיטת ת"א במסלול לספרות וכתיבה יוצרת. עורכת ומגישה תכניות רדיו על שירה, ב'רדיו מהות החיים' וברשת א'. מנחה סדנאות לכתיבה יוצרת ומלמדת במסלול לקומפוזיציה ב'קבוצה ביפו' (בי"ס עצמאי למחול). שיריה התפרסמו בכתבי עת רבים (אלמנך, הליקון, מאזניים, כתובת, משיב הרוח, שבו) וב'הארץ'. בשנת 2012 ראה אור בהוצאת חדקרן 'שיר עירום' ספר תרגומיה למשוררת ללה, משוררת הודית בת המאה ה-14. בשנת 2013 ראה אור בהוצאת פרדס ספר ביכוריה 'כל אור בעצם'. צילום: סיון צדוק
קרא עוד >

הדר עוזיאל ממן

שמי הדר עוזיאל ממן – מתקשרת ומאמנת רוחנית. אני עוזרת לאנשים בתהליכים של צמיחה והתפתחות למודעות, שלמות, זרימה ואיכות חיים בכל התחומים - הבריאותי, משפחתי, זוגי,חברתי, מקצועי. את דרכי המקצועית התחלתי במסע אישי לפני 13 שנה, כשהתחלתי לתקשר, ומאותו רגע הבנתי שעליי ללמוד ולהכין את עצמי לקראת ייעודי בחיים. כיום אני בעלת המרכז להתפתחות וצמיחה רוחנית ומעבירה בו תקשורים, טיפולים אישיים וסדנאות כדי לכוון ולעזור לכל אדם המבקש לקבל כלים להתמודדויות בחיי היומיום ולהכיר את מהותו הפנימית ברמה עמוקה יותר.
קרא עוד >

הובר מנגרלי

הובר מנגרלי, נכד למהגרים מאיטליה, נולד בשנת 1956. בהיותו בן 17 עזב את בית הספר והתגייס לחיל הים של צרפת כדי לא לעבוד במפעל. לאחר מכן החל לכתוב ופרסם כתריסר ספרים וקובצי שירים. בשנת 2003 זכה בפרס מדיצ'י עבור ספרו ארבעה חיילים. התרגום לאנגלית של ארוחה בחורף היה מועמד לפרס הספר הזר בבריטניה.
קרא עוד >

הווארד פיליפס לאבקראפט

הווארד פיליפס לאבקרפט (Howard Phillips Lovecraft;‏ 20 באוגוסט 1890 - 15 במרץ 1937), סופר אימה, מדע בדיוני ופנטזיה אמריקני. תרומתו הגדולה של לאבקרפט לספרות היא ספרות האימה ה"קוסמית", הסובבת סביב הרעיון שהחיים אינם מובנים למוח האנושי, היקום בכללותו הוא עוין, וכי אלו המנסים לרדת לחקר היקום ותופעות החיים המופיעות בו, כגיבוריו של לאבקרפט, מהמרים על שפיות דעתם. לאבקרפט פיתח חוג אוהדים קנאי ליצירות "המיתוס של קת'ולהו", סדרה של סיפורים הקשורים זה בזה באופן רופף, המציגים פנתיאון של אלים ענקיים ומרושעים, בראשם קת'ולהו, שמת, וממתין דומם במעמקי הים לקום לתחייה, בעודו משדר הוראות לבני האדם בערוצים רוחניים שונים, כי יבצעו פעולות, לרוב מרושעות ואכזריות, על מנת להשיבו לחיים. כן מציגים סיפורים אלו את ה"נקרונומיקון", ספר קסום, שבין דפיו חבויה האמת הקוסמית על האלים שמתו, ואשר כל אדם שיקרא בו יאבד את שפיותו. יצירותיו של לאבקרפט הן פסימיות וציניות, ויוצאות נגד ערכי הנאורות, הרומנטיקה וההומניזם הנוצרי. גיבוריו של לאבקרפט מנסים לדעת את האמת על היקום, לרדת לחקר הדברים ולהשתמש בשיטות חקירה מדעיות ורציונליות. אך לרוב חקירות אלו מביאות אך להצצה חטופה אל אימה שלא תיאמן, המנוגדת למדע ולשכל הישר. לאבקרפט לא נמנה עם הסופרים המובילים בימי חייו, וחוג קוראיו היה מצומצם. לאחר מותו זכה להכרה לה לא זכה בחייו, כאחד מסופרי האימה המובילים של המאה ה-20, והשפיע על דורות של סופרי אימה שבאו אחריו, תוך שהוא מושווה לסופרים כאדגר אלן פו.
קרא עוד >

הולי גולדברג סלואן

ולי גולדברג סלואן נולדה באן ארבור שבמישיגן וחיה בילדותה בין השאר בהולנד ובאיסטנבול שבטורקיה. לאחר שעבדה זמן־מה כקופירייטרית בתחום הפרסום, היא החלה לכתוב ולביים סרטים לכל המשפחה. החיים חלקֵי 7 היה לרב־מכר של הניו יורק טיימס וזכה בשלל שבחים ופרסים. הולי מתגוררת עם בעלה ושני בניה בסנטה מוניקה שבקליפורניה. "אני מאמינה שהחוויות שלנו במשך החיים — אירועים ותקריות, אנשים ומקומות, הסצֵנוֹת הקטנות והסיפורים הגדולים — הן אלה שעושות אותנו למי שאנחנו. לא הייתי קוראת לזה גורל. ולא הייתי קוראת לזה מזל. בשבילי זה משהו שמפעפע בין שניהם."
קרא עוד >

הומרוס

הוֹמֵרוֹס הוא גדול משורריה של יוון העתיקה, שלו מייחסת המסורת את האיליאדה ואת האודיסיאה. אגדות יווניות מספרות שהיה עיוור. על שמו נקראים ההימנונים ההומריים, אך אלו לא חוברו על ידי הומרוס, אלא הם שירים בסגנונו. יצירות אפיות רבות אחרות יוחסו לו. מקובל לתארך את שתי השירות האפיות הגדולות של הומרוס למאה השמינית לפנה"ס. מדובר בשירה שבעל פה, אשר הועברה לראשונה אל הכתב באתונה בעת שלטונו של הטיראן פיסיסטראטוס, שחשש שהשירות תאבדנה, במאה הששית לפנה"ס. פיסיסטראטוס ציווה על כל זמר ומשורר נודד שהגיע לאתונה, לדקלם את כל מה שידע על שירת הומרוס בפני הלבלרים האתונאים. אלו רשמו כל גרסה וההדירו את האיליאדה והאודיסיאה כפי שהגיעו לידינו כיום. כמו כן, הוא יזם את הדקלום בציבור של האיליאדה והאודיסיאה כחלק מחגיגות הפאנאתנאיה, שנערכו באתונה לכבוד האלה אתנה, אחת לחמש שנים. מקור: ויקיפדיה
קרא עוד >

הוראסיו קירוגה

הוֹראסיוֹ קירוֹגָה, וירטואוז הסיפור הקצר באמריקה הלטינית של ראשית המאה העשרים, נולד ביום האחרון של שנת 1878 בעיירה אֶל סַלְטוֹ שבאורוגוואי, והתאבד בתחילת 1937 בבואנוס איירס, כשנודע לו כי לקה בסרטן, אחרי חיים של הרפתקאות וסכנה, אלימוּת וטרגדיה. "הגורל איננו עיוור," כתב, "גזירותיו הפטאליות מצייתות להרמוניה שאנו קטונו מלהבינה." אביו של קירוגה נהרג מפליטת כדור במהלך טיול משפחתי כשהיה קירוגה בן חודשיים, וכשהיה בן שבע עשרה התאבד אביו החורג האהוב בירייה, והוא שמצא אותו. ב-1902 הרג בשגגה חבר קרוב בעת שטיפל בנשקו. בעקבות התאונה עקר לארגנטינה ונותר להתגורר בה. ב-1915 התאבדה אשתו הראשונה בבליעת רעל והותירה אותו עם שני ילדיהם הקטנים. קירוגה חילק את זמנו בין הג'ונגלים לבין בואנוס איירס, וליסוד הטרופי, כמו גם למוות, נוכחות ניכרת ביצירתו. ספרו הראשון "שוניות האלמוגים" ראה אור ב-1901 וכלל שירים וסיפורים בסגנון תנועת המודרניסמו, התנועה הספרותית הדומיננטית בשירה בספרדית באותה עת. אך עד מהרה התנער מהכתיבה המודרניסטית המסוגננת והחל לפתח קול ייחודי ואותנטי: עלילות הנטועות במציאות קודרת ומפלצתית. חוליו קורטאסר, גם הוא אמן הסיפור הקצר, אמר עליו כי הוא "מן המספרים המסוגלים לכתיבה הדוקה ולתיאור עז. רק כך יכול סיפור לפעול את פעולתו: לחדור ללב הקוראים ולהיחרת בזכרונם"
קרא עוד >

היאשי פומיקו

היאשי פומיקו (1951-1903), נולדה בעיר שימונוסקי, בדרומה של יפן, וחייה היו חיי נדודים. אחרי שאביה עזב את המשפחה היא עברה עם אמה ובן זוגה החדש ממקום למקום וסיימה את שש השנים של לימודי החובה באיחור של שנתיים. עם זאת, בחרה להמשיך ללמוד ושילמה בעצמה על המשך לימודיה, בכסף שהרוויחה מעבודת לילה במפעל. בגיל 18 היא עברה לטוקיו בעקבות אהובה, אך הרומן הסתיים בפרידה והיאשי נותרה לגור בטוקיו לבדה. היא החליפה עבודות ובני זוג והשתתפה בחיי הבוהמה של העיר הגדולה. במהלך שנות המלחמה שימשה כעיתונאית מטעם הרשויות היפניות, ועל כך זכתה בגינוי בשנים שלאחר המלחמה. יצירות רבות של היאשי, גם אלה שלפני המלחמה וגם אלה שאחריה, עוסקות בתלישות, נדודים, מעברים וחוסר יציבות, ובמרכזן תמיד גיבורים וגיבורות מהמעמדות הנמוכים.
קרא עוד >

היינץ ריין

היינץ ריין, יליד ברלין, 1906, הפך למובטל בשנת 1933 עקב פעילותו בשמאל הפוליטי — נאסר עליו לכתוב, והוא ישב במאסר של הגסטאפו. בסוף שנות הארבעים חי כסופר עצמאי בגרמניה המזרחית. בשנות החמישים המוקדמות עבר לגור בבאדן־באדן, שם הלך לעולמו ב־1991.
קרא עוד >

הילה ארוון

הילה ארווֹן, חובבת עתיקות ובתים ישנים, מיוזיקלס וסיפורי אהבה, כתבה במשך שנים למגירה. כשנסעה עם משפחתה הקטנה לחו"ל בסוף שנת 2010, עקב שליחות, התפנה זמנה לכתיבה ונפרצה באחת המגירה. "סודות באחוזת השושנים" הוא ספרה הראשון, מותחן רומנטי על רקע תקופת טרום הקמת המדינה, ימי החלוצים ועד לימינו אנו. ספרה השני "הדרך הביתה" רומן ישראלי רווי קסם כמו בספרה הראשון, גם בספר זה המציאות הישראלית המורכבת משמשת רקע לסיפור אהבה מרגש, אשר גיבוריו חוטאים בגאווה ובדעה קדומה. כתבי יד נוספים שלה, כגון "כחותם על ליבך" התפרסמו ברשת ובקבוצות הקוראים בפייסבוק וסחפו קוראים רבים. חפשו אותה בפייסבוק hila Aravon או בקבוצה "המגירה הסודית של הילה" ובדף/אתר "הספרים של הילה".
קרא עוד >

הילה טביב רבינוביץ'

הילה טביב רבינוביץ', ילידת 1986, גדלה במושבה ראש פינה, וכיום חיה ויוצרת בתל אביב. הלחינה את שיריה יחד עם קורין אלאל, בימים אלו מקליטה שניים מהם בהפקתה. עור מתוח, מכה יבשה הינו ספר שיריה הראשון.
קרא עוד >