• חפשו אותנו גם ב:

סופרים

א   ב   ג   ד   ה   ו   ז   ח   ט   י   כ   ל   מ   נ   ס   ע   פ   צ   ק   ר   ש   ת

ת.ק. בויל

נולד במדינת ניו יורק ב-1949, עשה דוקטורט בספרות אנגלית של המאה ה-19 וחי כיום בקליפורניה, שם הוא מלמד באוניברסיטה של דרום קליפורניה. נחשב בעיני רבים לאחד משלושה אמני הפרוזה הגדולים של ארצות-הברית ופירסם עד כה שבעה רומנים וארבעה קובצי סיפורים. ספרו סוף העולם זכה בפרס פוקנר ב-1988. על-פי הדרך לוולוויל עשו סרט מצליח עם אנתוני הופקינס, ובתחילת 2005 החלו לצלם את הסרט על-פי מסך הטורטייה, בכיכובו של קווין קוסטנר. בויל כתב רומנים על גידול קנביס ועל חוקר אפריקה מנגו פרק, וסיפורים מפתיעים, כתובים להפליא ומצחיקים מאוד, על האיש שניסה למכור את האייתוללה חומייני, על בנו של חוקר הקוטב האדמירל ברד ועל גבר שמוכן לעשות הכול כדי להתגנב למסעדה לנשים בלבד. בויל מרבה להופיע בערבי קריאה, ואחד המבקרים כתב עליו: "הוא נראה כמו פרחח, כותב כמו רב-אמן ומוכר את עצמו כמו זונה."
קרא עוד >

תומס הארדי

מספר ומשורר אנגלי. נולד ב-1840 באפר-בוקהמפטון שבדורסט ולמד בדורצ'סטר הסמוכה. בן 16 נעשה שם שוליה של אדריכל. בן 22 הלך אל לונדון ועבד אצל אדריכל וחי שם חיי מטרופולין סוערים. ב-1867 חזר לעבודת אדריכלות בדורצ'סטר והתחיל כותב. ב-1871–1873 פירסם שלושה רומנים ראשונים, וב-1874 יצא לאור הרחק מהמון מתהולל (שם הספר לקוח מתוך "אלגיה" מאת המשורר תומס גריי), והצלחתו הגדולה של הספר הזה נתנה בידו להניח את האדריכלות ולהתמסר לכתיבה. אחריו כתב עוד שלושה-עשר רומנים, ביניהם ראש העיר קסטרברידג' (1886, תורגם לעברית), טס לבית דרברויל (1891, תורגם לעברית), וג'וד האלמוני (1896, תורגם לעברית) – את שני הספרים האחרונים קיבלה הביקורת, שנשתקף בה המוסר הויקטוריאני, באיבה גלויה, לאחר שגם בכמה מספריו הקודמים תלתה "פסימיות" ו"אי-מוסריות". לכן חדל הרדי מכתיבת פרוזה והתחיל מכנס את ספר שיריו הראשון, שירי וסקס (1898), ואחריו פירסם עוד ששה קבצי שירה, האחרון שבהם ב-1928, היא שנת מותו. הרדי כתב גם דרמה אפית – השליטים – על מלחמות נפוליון, ויותר מארבעים סיפורים קצרים. בערוב ימיו נשתנה היחס אליו והוא זכה לכיבודים ולתוארי כבוד.
קרא עוד >

תומס וולף

תומס וולף, נולד בהאשוויל שבנורת' קרוליינה בשנת 1900. הוא נחשב לאחד מגדולי הסופרים האמריקאים של המאה העשרים. וולף הותיר אחריו יצירות מופת בלתי נשכחות כגון הבט הביתה, מלאך (1929), על הזמן והנהר (1935), הנער האבוד (1937), לא תוכל לחזור הביתה (1940). סופרים רבים העריכו את תומס וולף והושפעו מכתיבתו. אם נזכיר רק כמה מהם נציין את בטי סמית', ג'ק קרואק, פיליפ רות וריי ברדבורי. ויליאם פוקנר החשיב את וולף "הסופר הטוב בדורו". סינקלייר לואיס ציטט אותו כאשר קיבל את פרס הנובל לספרות. ואולם, מותו של וולף ב-1938 בבולטימור והוא רק בן 38, פגע במעמדו בהשוואה לסופרים בני דורו כגון המינגוואי ודוס-פאסוס, והשכיח את יצירתו. וולף כתב רומנים גדולים, סיפורים קצרים ונובלות. סוגה אחרונה זו הובאה על ידי וולף לשיא חדש של יופי צורני ואסתטי.
קרא עוד >

תמי לבנת מלכה

גדלה באשדוד, חיה בתל אביב עם בן זוגה ובנה. למדה חינוך מיוחד בסמינר הקיבוצים. סיפור קצר שכתבה, "האישה שלא חיבקו", פורסם ב"עתון 77". לבנת מלכה מלווה כותבים בתהליך הכתיבה, לקטורית, עורכת חוות דעת ועורכת מדור הסיפור הקצר בבלוג "קורא בספרים".
קרא עוד >

תמר גלבץ

תמר גלבץ נולדה בתל-אביב ב-1957 גדלה בבאר-שבע ובחיפה. שירתה ככתבת צבאית ולמדה קולנוע וספרות אנגלית באוניברסיטת תל-אביב. החלה את דרכה בשנות השמונים כעיתונאית ב"הארץ", "העיר" ו"כל העיר", שם הייתה גם מבקרת קולנוע. כתיבתה התאפיינה תמיד בשנינות ונקודת-מבט מיוחדת ומלאת תובנות. בהמשך כתבה בעיתון "חדשות" ולאחר סגירתו עברה ל"מעריב"' שם הייתה ממקימות המוסף "תרבות מעריב", עורכת המשנה של מוסף "סופשבוע" ומבקרת הטלוויזיה. לערוץ 2 כתבה את אחד מפרקי העונה הראשונה של הסדרה "פלורנטין", ושימשה כעורכת תכנית התרבות "המעגל הקטן". ספרה "מקופלת" נבחר כמועמד לפרס מפעל הפיס לספרות יפה ע"ש פנחס ספיר לשנת 2008. גלבץ גרה בתל-אביב, ואם לבת.
קרא עוד >