• חפשו אותנו גם ב:

סופרים

א   ב   ג   ד   ה   ו   ז   ח   ט   י   כ   ל   מ   נ   ס   ע   פ   צ   ק   ר   ש   ת

צ'ארלס דיקנס

גדול מספרי אנגליה. נולד בעיירה פורטסי (ליד פורטסמות, אנגליה) ב-7 בפברואר 1812 לאב, פקיד ממשלתי רודף מותרות. ילדותו עברה מתוך חוסר בטחון כלכלי ובנדודים מדירה לדירה ומרובע לרובע. תחילה נתחנך על ידי אמו ודודתו, ורק בגיל 9 התחיל מבקר בבית-ספר. בשנתו ה-11 נסתבך אביו בחובות. ואז הוצא הנער מבית-הספר ונשלח למשכן את חפצי המשפחה, כולל ספריו האהובים. לאחר שנאסר אביו בגלל חובותיו, אולץ לעבוד בבית-מלאכה למשחות-נעליים, בהדחת בקבוקים והדבקת פתקים. כל אותם מאורעות הטביעו עליו רושם עמוק, שבא לביטוי בספריו. בגיל 15 היה שליח במשרד ואחר-כך מזכירו של עורך-דין. לאחר שלמד קצרנות נעשה בגיל 20 כתב פרלמנטרי. תוך כדי עבודתו העיתונאית התחיל לפרסם סדרת רשימות על חיי לונדון, עליהן חתם בפסבדונים "בוז". ב-1835 כינס את רשימותיו בספר "רישומים מאת בוז, המתארים חיי יום-יום ואנשי יום-יום". הספר קצר שבחים בזכות סגנונו המבריק ותיאוריו הקולעים, ועורך "איבנינג כרוניקל" הציע לדיקנס לפרסם בעיתון חלק שני של "רישומים". תוך שנים מעטות נעשה דיקנס לסופר הפופולרי ביותר בדורו. בזה אחר זה חיבר כשלושים סיפורים ורומנים, שנדפסו תחילה בעיתונים, או בחוברות בהמשכים, וזכו לקהל-קוראים עצום. שקידתו היתה מפליאה: עוד בטרם סיים את כתיבתו של סיפור אחד, כבר התחיל לחבר סיפור ארוך שני. לצד כתיבתו המקורית יסד וערך כתבי-עת שונים, בהם הדפיס בהמשכים את סיפוריו. כן פרסם מאמרים רבים, הרצה, נאם וקרא מיצירותיו לפני הקהל: חיבר מערכונים היתוליים, ביים ושיחק בלהקות חובבים, ואף הציג מעשיי להטים לפני בני ביתו וידידיו. הוא כבש לבבות ביפי מראהו, בחביבותו ובחיותו. פעמים אחדות יצא למסעות באמריקה ובאיטליה, אותם תיאר בפרקי מסע מרתקים. נוסף על כל אלה היה פעיל בעסקי ציבור: מעולם לא שכח את ילדותו הדלה וקידש מלחמה על העוני והבערות: יסד מועדונים לפועלים, מעונות לחסרי בית ומוסדות-השכלה. פעילות ענפה זו ערערה את בריאותו והוא לקה בשיתוק חלקי. בעודו משלים את הפרקים האחרונים של סיפורו "תעלומת אדוין דרוד" מת ב-8 ביוני 1870. נקבר בפינת-המשוררים שבכנסיית וסטמינסטר וביתו נעשה מוזיאון לזכרו. ב-1902 הוקמה אגודה להנצחת זכרו ונוסד רבעון בשם "דיקנסיאן" לחקר פעילותו ויצירותיו. עד 1980 הופיעו כמאה ספרים המוקדשים לסופר, חייו, אישיותו ויצירותיו. דיקנס שייך לאותם מספרים יחידי סגולה, שנתמקדו בהם כל סגולותיו של יוצר אמן בעל דמיון נלהב ונפש של משורר. בכשרון נדיר השכיל לקשר את שני הקצוות המנוגדים-לכאורה בפעלו הספרותי, שכן הוא היה רומנטיקן רגשני וגם ריאליסט סאטירי, שנטה פעם לגרוטסקה לגלגנית ופעם לתיאורי פשעים ואימה. הוא ידע ללגלג ולזעזע, ללחום בפגעי החברה ולסלוח, לעורר-צחוק ולהזיל דמעות. ואף שרוב גיבוריו מוצגים בדרך הפשטנית של לבן מול שחור, היה דיקנס אמן בעיצוב דמויות בלתי-נשכחות, ששמות כמה מהם היו לסמלים ומטבעות-לשון (אוליבר, פייגין, פיקוויק, סקרוג' ועוד). בזכות העלילה רצופת ההפתעות והתהפוכות, הסגנון כובש-הלב והאוירה הכופה על הקורא הזדהות עם הגיבורים וגורלם, מוסיפים רוב ספריו להיות מן הנקראים והפופולריים ביותר על צעירים ומבוגרים, וכן מן המומחזים והמצולמים ביותר. מקור: אתר "הרפתקה"
קרא עוד >

צ'ה גווארה

ארנסטו צ'ה גווארה, יליד ארגנטינה 1928, מהפכן מרקסיסט, רופא ופוליטיקאי קובני בכיר שהיה לו תפקיד משמעותי במהפכה הקובנית. לאחר שהגיע לבוליביה, על מנת לארגן בה מהפכה דומה לזו שהתרחשה בקובה, נתפס על ידי הצבא הבוליבי והוצא להורג. מאז מותו, התרבות הפופולרית הפכה את דמותו לסמל של התמרדות.
קרא עוד >

צ'זארה פאבזה

צ'זארה פאבזה נולד ב-1908 בכפר סאנטו סטפאנו בֶּלבּו שבפיימונטה, וחי רוב ימיו בטורינו. אנטי-פאשיסט ואינטלקטואל רחב-אופקים תרבותיים, היה דמות מרכזית בספרות האיטלקית שלאחר מלחמת העולם השנייה בזכות הצירוף הנדיר של איכויות ספרותיות ועמדות ערכיות המאפיין את יצירתו. הוא פרסם ספר שירים ("העבודה מעייפת", 1936) וסדרה של רומנים וסיפורים הנמנים עם מיטב הפרוזה האיטלקית של המאה העשרים: המוכרים שבהם הם "בטרם יקרא התרנגול" (1949), "הקיץ היפה"(1949) ו"הירח והמדורות" (1950). התאבדותו באוגוסט 1950 הכתה בתדהמה את עולם הספרות באיטליה והזינה את מה שנקרא, במשך עשורים אחדים, "מיתוס-פאבזה".
קרא עוד >

צ'יטרה בנרג'י דיוואקרוני

צ'יטרה בנרג'י דיוואקרוני היא סופרת עטורת פרסים שפרסמה רבי-מכר רבים, מהם ראו אור בעברית: אדונית התבלינים, תנאי נישואים, אחות לבי, הטעויות הנעלמות של חיינו, גפן התשוקה, מלכת החלומות , נושא הקונכייה, דבר מדהים אחד וארמון האשליות (בהוצאת מחברות לספרות וכנרת, זמורה-ביתן). יצירתה תורגמה ל-18 שפות, ושניים מהרומנים שלה עובדו לקולנוע.
קרא עוד >

צ'יממנדה נגוזי אדיצ'יה

סופרת ניגרית, ילידת 1977. ספרה "היביסקוס סגול" זיכה אותה בפרס חבר העמים הבריטי והיה מועמד לפרס בוקר. ספרה "חצי שמש צהובה" זכה ב־2007 בפרס אורנג' לפרוזה. ספריה תורגמו ליותר מ־30 שפות. ב־2010 הופיעה ברשימת 20 הסופרים הטובים ביותר מתחת לגיל 40 של ה"ניו יורקר".
קרא עוד >

צ'רלס דוהיג

צ'רלס דוהיג הוא כתב לענייני מדע וטכנולוגיה ב״ניו יורק טיימס״. זכה בכמה פרסים על כתיבתו העיתונאית שהחשוב שבהם פרס פוליצר לשנת 2013. ספרו כוחו של הרגל שהה 62 שבועות בטבלת רבי־המכר של ה״ניו יורק טיימס״.
קרא עוד >

צ'רלס דיקנס

צ'ארלס ג'ון הפם דיקנס נולד ב-1812 בפורטסמות' שבאנגליה. אביו, ג'ון דיקנס, נכשל בעסקים ונכלא עם משפחתו. צ'רלס, שהיה אז בן שתים-עשרה, עבד במפעל להשחרת מגפיים. תקופה אפלה זו תשפיע עליו כל חייו, ובספריו יופיעו בתי יתומים, בתי כלא ועבודת פרך. את הקריירה הספרותית שלו התחיל דיקנס בפרסום כיתובים לאיורים של רוברט סיימור, שנהפכו לסדרה בהמשכים – חידוש אופנתי שאִפשר לדיקנס לפרסם כך רבים מהרומנים שלו, ובהם "אוליבר טוויסט", "מזמור-שיר לחג המולד", "דייוויד קופרפילד", "שתי ערים" ו"תקוות גדולות". לימים נעשה דיקנס לסופר הגדול בימיו. אף שנהנה מתהילתו, סבל לבסוף ממעריציו ונפרד לשלום מקהלו בקריאה פומבית אחרונה ב-1870. כעבור שלושה חודשים, ב-9 ביוני, לקה בשבץ מוחי ונפטר בגיל 58.
קרא עוד >

צבי אביאל

צבי אביאל היה איש רנסנס, פילוסוף ומשורר. הוא יצר דברים והחריבם באבחה. תמיד ספקן, מתוחכם וחד כתער, תמים כילד, רומנטיקן ללא תקנה — איש של ניגודים שהתקיימו בכפיפה אחת. תחת קסם בלתי נדלה, היטיב לראות את העולם מכולנו, בלע אותו בתשוקה של נער פרא, חצה את הקצוות על מנת לשוב ולמצוא את נפשו בעיניה של דליה, אהובתו היחידה. שישה ספרי שירה פרסם צבי אביאל בחייו. שירים טעונים, קצרים עד כאב, משוועים לעוד. הספר החותם את האנתולוגיה הוא אסופה של שירים שלא ראו אור, מהם שנכתבו בימיו האחרונים. זהו השער השביעי — הפותח את מסעו האחרון.
קרא עוד >

צבי טריגר

נולד ב-1972 בחולון. סופר, פרופסור למשפטים, וחוקר המתמחה בדיני משפחה ודיני חוזים, פמיניזם ותאוריה קווירית, משפט ותרבות. כיהן כסגן דקאן בית הספר למשפטים ע"ש חיים שטריקס במסלול האקדמי המכללה למנהל בשנים 2013-2011. טריגר למד לתואר ראשון במשפטים באוניברסיטת תל-אביב, שם גם למד כתיבה דרמטית ודרמטורגיה בחוג לתיאטרון. בעל תואר שני ושלישי במשפטים מאוניברסיטת ניו יורק (NYU). פירסומיו האקדמיים, העוסקים בביקורת פמיניסטית וקווירית של דיני המשפחה הישראליים, כוללים, בין היתר, ראיון עם הפסיכולוגית האמריקאית קרול גיליגן על הקשר בין משפט ואהבה, ומאמר על ההיסטוריה של אימוץ הדין הדתי בישראל, שכותרתו "יש מדינה לאהבה: נישואין וגירושין בין יהודים בישראל" (שניהם הופיעו בספר 'משפטים על אהבה' בעריכת חנה נוה וארנה בן-נפתלי בהוצאת אוניברסיטת תל-אביב). נוסף על מחקריו וכתיבתו האקדמית, טריגר מפרסם טורים ודעות, רומנים וסיפורת. הוא מחבר הרומן "מקרה של אזעקת אמת" (הוצאת חרגול, 2005), והספר "ללא מילים: התרבות הישראלית בראי השפה" שכתב עם עמליה רוזנבלום (הוצאת דביר, 2007). פרסם סיפורים קצרים בכתב העת "מסמרים" ובאנתולוגיה "כשמדלין סטו בוכה: סיפורים קצרים על קולנוע" (גלורי, 2007). פרסם ביקורות ספרים בעיתון "הארץ" וב"Time Out תל אביב", ורשימות בענייני מזון וביקורת מסעדות במסגרת טורו השבועי "מי שאוכל לבד" באתר "וואלה!". זכה באות החוקר מצטיין לשנת תש"ע (2010) של בית הספר למשפטים של המכללה למנהל. ב-2012 זכה בפרס צלטנר לחקר המשפט לחוקר צעיר מטעם ארגון רוטרי ואוניברסיטת תל אביב.
קרא עוד >

צבי צרי

צבי צֹרי הוא מחנך מוזיקלי שהעמיד תלמידים הרבה ובהם מנגנים, מלחינים, מוזיקולוגים ומורים למוזיקה. עם ספריו נמנים: "יסודות התאוריה של המוסיקה" (לתלמיד, 1975); "מדריך למורה" (1992 — הוצאת המחבר); "דרכים בהוראת הסולפג'" (הוצאת המחבר, 1996); יומנו של מוצרט" (אור תו, 1999); "שוברט — מבט אל עולמו" (נהר ספרים, 2010); "בטהובן — בעין הסערה" (נהר ספרים, 2011); "ברטוק — מלחין ללא פשרות" (2012);
קרא עוד >

צדוק צמח

צדוק צמח, 1967, יליד תל אביב, אב לבן אחר. למד גאולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, תאטרון באוניברסיטת תל־אביב, כתיבה ובימוי בסמינר הקיבוצים ותסריטאות בבית הספר לקולנוע סם שפיגל. זוכה ברס ברנשטיין על המחזה "סדקים בטון", שהועלה בתאטרון הבימה. מחזהו השני "דפוקים" הועלה בתאטרון חיפה וברומניה. מחזה ילדים פרי עטו - "הגמדים מתחת לשמיכות" - הועלה בתאטרון חיפה. מנהל ההצגות והסיורים בחוץ־לארץ של להקת המחול הקיבוצית. ספריו: הציור האחרון של ג'אקופו מאסיני (סדרת ספריה לעם, עם עובד 2014); ג'ונם (ילדים, עם עובד 2016).
קרא עוד >

צור שיזף

צור שיזף נולד בירושלים ב- 1959. מספריו: נמר בהרים, הדרך לאושר, שאנטי שאנטי בלגן, האיש המאושר, אשת הטייס שנעלם רומנים * אשת הטייס שנעלם, חרגול ועם עובד 2011. * האיש המאושר, חרגול ועם עובד 2007. * סערה היא מקום רגוע בשבילנו, הקיבוץ המאוחד סימן קריאה (הספריה) 2000. * אהבה על קו השבר, חרגול 1998. * בודהא האדום, הקיבוץ המאוחד 1995. * הרקדנית, עם עובד 1992. * נמר בהרים, הקיבוץ המאוחד סימן קריאה (הספריה) 1988. ספרי מסע * סוף הדרך: מותה של מדינה, עם עובד 2007. * שאנטי שאנטי בלגן: מסע ישראלי בהודו, חרגול 2004. * הפנאמריקנה, כתר 2001. * כשפים בוונקבמבה, כתר 1997. * הדרך לאושר: מסע במדבריות, כתר 1994. * דרך המשי, הוצאת ידיעות אחרונות 1992. * ספר ים: מסע לאורך קו החוף הישראלי, הוצאת ידיעות אחרונות 1991.
קרא עוד >

צחי שגיב

גדלתי ברעננה וכיום מתגורר בכפר סבא. אני נשוי לדיפלומטית ישראלית ואב לשני בנים ובת. בעל תואר ראשון במנהל עסקים וחשבונאות ותואר שני בתקשורת באינטרנט. התגוררתי במשך שנים ארוכות בטייוואן, בסין ובאוסטרליה. ולפני שלוש שנים שבתי לארץ בתום שהות בת חמש שנים בהודו, במהלכה התגוררתי במומבאי. בשנים האחרונות הקמתי חברה העוסקת ביזמות בנייה.
קרא עוד >

צילה שנהר

שמי צילה שנהר ואני עובדת סוציאלית, יועצת זוגית ומגשרת. מאז שנולדתי אני יודעת שהייעוד שלי הוא לטפל באנשים אחרים ולעזור להם לעבור תהליכים. גם כשלמדתי עבודה סוציאלית, כשכל הסטודנטים עוד התלבטו לאיזה כיוון טיפולי ללכת, ידעתי שאני רוצה להתמחות בתחום הזוגיות. לקח לי הרבה שנים לצבור ניסיון טיפולי ומעשי בשטח עד שהרגשתי שאני בשלה ללמוד ייעוץ זוגי. בינתיים עבדתי עם אוכלוסיות רבות ולמדתי עליהם, עליי, על גישות טיפוליות. בינתיים התחתנתי, נולדו לי 3 ילדים, לקחתי משכנתא.... והמשכתי ללמוד במכללות וגם באוניברסיטה של החיים. טיילנו קצת בעולם, גרנו בארה"ב, טיילנו באירופה ובהודו ולמדתי על זוגיות בתרבויות השונות מצפייה בסוגים שונים של חברות ותרבויות. למדתי ייעוץ זוגי במכללה של ד"ר אורית ארבל, ולמדתי גם גישור שמשמש אותי ככלי עבודה חשוב והכרחי לטיפול בזוגות. הוצאתי 2 ספרים שלקח לי 5 שנים לכתוב אותם, ועוד שנה להוציא אותם לאור: "זוגיות בזיגזג" ו"לצאת מהשגרע" והם נמכרים בסטימצקי ובצומת ספרים. זה כל כך כיף לי להיכנס לחנויות הספרים ולראות את הספרים שלי על המדף. אני רוצה לספר לך שאני מאוד אוהבת את המקצוע שלי, אני לא רואה בזה עבודה, אני רואה בזה שליחות וייעוד. אני מרגישה כל כך מסופקת כשאני רואה אנשים וזוגות בסוף התהליך כשהם רגועים, שלווים, כשהזוגיות שלהם טובה, כשהם יודעים מה לעשות, כשהם נכנסים לתהליך במצב רע ויוצאים ממנו במצב טוב בהרבה ומשיגים את התוצאות שהם רוצים להשיג ושלא האמינו שזה אפשרי. והכי כיף שזה קורה בזמן קצר, לא צריך להתגייס ל-10 שנות טיפול.
קרא עוד >