• חפשו אותנו גם ב:

סופרים

א   ב   ג   ד   ה   ו   ז   ח   ט   י   כ   ל   מ   נ   ס   ע   פ   צ   ק   ר   ש   ת

פ. ג'. ווּדהאוּס


סר פלאהם גרנוויל וודהאוס (1881-1975), מגדולי ההומוריסטים האנגלים, סופר, מחזאי, תסריטאי ותמלילן מחונן שנודע כאחד היוצרים הפוריים והפופולריים ביותר בעולם דובר האנגלית נולד סמוך ללונדון, שלישי מתוך ארבעה בנים של שופט אנגלי שייעד את בנו לקריירה של בנקאי. חינוכו המוקדם של וודהאוס, שעשה את שנות חייו הראשונות עם עם הוריו בהונג-קונג, הופקד בעיקר בידי דודות וקרובי משפחה אחרים. אחר-כך למד בקולג' דרוויץ' היוקרתי, בית היוצר לסופרים גדולים כמו ג'ונתן סוויפט, ריימונד צ'נדלר וגרהם גרין. בסיפוריו המוקדמים של וודהאוס הנער, שפורסמו בעיתון הקולג' נבטו רבות מן הדמויות שעתידות לאכלס את כתיבתו במהלך השנים: אריסטוקרטים נבובים, חברי מועדון הרווקים, נערות חסודות, דודות טרחניות ומטילות אימה, וכיו"ב. לעיקר פרסומו המוקדם זכה הודות לדמויותיהם של האריסטוקרט הצעיר והמטומטם ברטי ווסטר, ושל משרתו האישי חריף השכל, ג'יבס. כשרונו הוירטואוזי של וודהאוס ללהטט עם השפה, סגנונו האוורירי, נטול המאמץ לכאורה, ויכולתו לשעשע את קוראיו, שימשו ומשמשים עד היום מקור חיקוי ליוצרים רבים החל מאוולין ווֹ, המונטי פייטונים ודגלאס אדמס. למרות כתיבתו ה"בריטית", וודהאוס חי וכתב בעיקר בארצות-הברית, והחל משנות העשרים המוקדמות של המאה העשרים התחיל לפרסם גם מחזות, תסריטים ותמלילים. בגיל 32, לאחר רומן בזק בן ארבעה שבועות, נישא הרווק הביישן ודל היצרים לאלמנה סוערת וחושנית. זמן קצר לאחר נישואיהם עברו בני הזוג להתגורר בחדרים נפרדים, ואף כי וודהאוס ידע כי לעולם לא יוכל להשביע את תשוקותיה של רעייתו הוא היה בעל מסור להפליא. הד לחיי הנישואים של השניים ניתן למצוא ברבים מסיפורי ברטי וג'יבס. אדישותו של וודהאוס לסוגיות פוליטיות והעדר הבנה של המפה הפוליטית באירופה בין שתי מלחמות עולם הביאו לתפיסתו בידי הנאצים בשנת 1940 בביתו שבצרפת. שיקול דעת מוטעה הביא אותו לדווח על חוויותיו המשועשעות מימי מאסרו בכלא הגרמני במסגרת סידרה של שידורי רדיו ברלין לקהל באמריקה. מן השערורייה שפרצה באנגליה הבלתי משועשעת בעליל טוהר וודהאוס רק לאחר שנים. ליוצר המופנם, שעליו נאמר שידע לייצר שלוש גירסאות מבריקות, שנונות ומקוריות לכל דימוי, היתה בעיקר שאיפה אחת, לשעשע את הקוראים.
קרא עוד >

פאביו גדה

פאבְּיו גֵ´דה נולד בטורינו ב־1972 ומתגורר בה. הוא כותב בכמה עיתונים איטלקיים, בעיקר בענייני חינוך, מלמד כתיבה יוצרת ועובד עם נוער במצוקה. יש תנינים בים הוא ספרו הראשון הרואה אור בעברית.
קרא עוד >

פאביו וולו

פאביו וולו הוא פסבדונים של פאביו בונטי, יליד איטליה 1972, שחקן, סופר, שדרן, מגיש טלוויזיה, ותסריטאי. פרסם עד כה שבעה ספרים. הזמן שאבד לי הוא ספרו הראשון שרואה אור בעברית.
קרא עוד >

פאול צלאן

פאול צֵלָאן (1970-1920) הוא שם העט של פאול פסח אַנצֶ'ל, משורר ומתרגם יהודי יליד צ'רנוביץ שכתב בגרמנית. צלאן שרד את השואה, היגר ב-1948 לפריז וחי שם עד להתאבדותו ב-1970. צלאן נחשב לאחד מגדולי המשוררים היהודים במאה ה-20. זהותו כיהודי ניצול שואה הכותב בגרמנית היא מאפיין מרכזי של שירתו ומגולמת באופן המובהק ביותר בשירו הידוע "פוגת מוות".
קרא עוד >

פאולו סורנטינו

במאי סרטים איטלקי, יליד 1970, זוכה פרס גלובוס הזהב לסרט הזר על סרטו "יפה לנצח".
קרא עוד >

פאולינה סיימונס

נולדה ב-1963 ברוסיה וכשהייתה בת עשר היגרה משפחתה לארצות הברית. כתבה ספרים רומנטיים רבים שהיו לרבי מכר, מהם ראו אור בעברית "פרש הברונזה", "טטיאנה ואלכסנדר", "גן הקיץ" ו"ילדי החירות".
קרא עוד >

פבלו נרודה

פַּבְּלוֹ נֵרוּדָה (1904-1973), מחשובי המשוררים שנולדו באמריקה הלטינית במאה העשרים וחתן פרס נובל לספרות בשנת 1971, נחשב ביבשת אמריקה הן לאחד מגדולי המשוררים בלשון הספרדית בכלל ומן המשוררים שקמו לצ'ילה בפרט, והן לאחד ממשוררי האהבה המובהקים ביותר שהאנושות התוודעה אליהם במאה העשרים. נֵרוּדָה שעסק במשך שנים רבות לא רק בכתיבה, אלא גם בפעילות דיפלומטית ופוליטית ענפה, נודע במאבקיו החברתיים והאידיאולוגיים. (מתוך ההקדמה לספר)
קרא עוד >

פבלו קצ’אז’יאן

פַּבלוֹ קְצ'אז'יאָן, סופר, משורר ומוזיקאי ארגנטינאי ממוצא ארמני, נולד ב-1977 בעיר בואנוס איירס. כישרונו המוזיקלי בא לידי ביטוי בגיל חמש-עשרה סביב סצנת הפאנק של התקופה, והתגלגל לרוק אקספרימנטלי ועד לצלילי עוּד. את הקריירה הספרותית שלו התחיל בכתיבת שירה, ככל הנראה. מושפע מהרגלו לכתוב מילים לשירים, ודרך התנסויות ליריות, הגיע קצ'אז'יאן לכתיבת פרוזה. בתהליך הכתיבה הוא משתמש במחשב, אך מסתובב תמיד עם פנקס קטן. לטענתו זהו הקשר האחרון שנשאר לו עם כתב היד, אחרת לא היתה לו הזדמנות להשתמש בעט. אף שבפנקס הוא כותב לרוב רעיונות קצרים או בדיחות, הוא חולם לכתוב יום אחד ספר שלם בכתב יד. את קצ'אז'יאן קל לזהות בשל שפמו השחור, הגדול והמסולסל: אקסצנטרי כמעט כמו יצירתו הספרותית. הוא פרסם שתי גרסאות אישיות ליצירות מופת לאומיות: El Martín Fierro ordenado alfabéticamente (2007), שבה סידר את פסוקיו של הרננדז לפי האלף-בית, ו-El Aleph engordado (2009), אשר מציג את סיפורו המקורי של בורחס ללא שינוים, אך בהוספת יותר מ-5000 מילים וכמה תמונות. התרגיל הספרותי הזה ראה אור בהוצאה עצמאית ומצומצמת, ובגינו נתבע קצ'אז'יאן ב-2011 מטעם מריה קודמה, אלמנתו של בורחס, על פלגיאט, ונקלע להליך משפטי שפורסם ברחבי העולם ונמשך עד היום. במהלכו תומכת הקהילה הלטינו-אמריקאית כולה בסופר עם השפם, ופותחת בדיון ספרותי ערני על "מקור וחיקוי", וספרות כתולדה של מסורת שמתקשרת עם עצמה על מנת להתקדם. קצ'אז'יאן היה אחראי להוצאה לאור לשירה IAP. את לילותיו הוא מבלה בכתיבה והקלטת שירים עם אחת מלהקותיו, למשל "אלרגיה נצחית". כמו כן פרסם קצ'אז'יאן שלוש נובלות: "תודה" (זיקית, 2014) "מה לעשות" (2010), "חופש מוחלט" (2013), קובץ הסיפרים "הסוס והגאוצ'ו" (2016) ועוד שלושה ספרי שירה. הנובלה החדשה שלו, "איפה שהוא", קרובה לראות אור. ספריו של פבלו קצ'אז'יאן רואים אור במיטב הוצאות הספרים העצמאיות בארגנטינה, ומתורגמים לצרפתית, אנגלית, גרמנית, איטלקית, וכמובן לעברית.
קרא עוד >

פול אוסטר

פול אוסטר נולד ב-1947 בניוארק, ניו-ג'רסי, למד ספרות אנגלית וספרות משווה באוניברסיטת קולומביה ואחר-כך התגורר שנים אחדות בפריס. אוסטר נחשב לאחד הכשרונות הבולטים בספרות האמריקנית בת-זמננו.
קרא עוד >

פול לפארג

פול לפארג (1842 – 1911), מזכירו וחתנו של קרל מרקס, הוא הוגה דעות, מהפכן ואקטיביסט חברתי מן המשפיעים ביותר בתולדות התנועה הסוציאליסטית בצרפת. חייו הסוערים וכתביו הנוקבים שזורים בתולדות המהפכה החברתית בעולם המערבי במאה התשע עשרה, אך דומה שדבריו אלה נכתבו בימינו, כאן ועכשיו."דת הקפיטל" תורגם לשפות רבות והודפס במהדורות רבות מאז ראה אור לראשונה ב-1886 בפריז.
קרא עוד >

פזית בן נון בלום

ד"ר פזית בן נון בלום היא מרצה לפסיכולוגיה פוליטית ולמתודולוגיה באוניברסיטת סטוני ברוק שבניו יורק ופוסט־דוקטורנטית באוניברסיטת תל אביב. מתמחה במוסר, דתיוּת וערכים בפוליטיקה.
קרא עוד >

פט קרוקר

פט קרוקר היא מומחית ידועה לתזונת צמחי מרפא ולכלכלת הבית. פט פרסמה 7 ספרים ומספר רב של מאמרים מקצועיים בנושאי בישול ותזונה בריאה.

קרא עוד >

פטר שטאם

יליד 1963. סופר ועיתונאי, יליד ויינפלדן שבשוויץ, למד ספרות אנגלית, פסיכולוגיה ופסיכופתולוגיה. מתגורר עם משפחתו בציריך ובווינטרטור.
קרא עוד >

פטריק וייט

פטריק וייט 1912- 1990 היה סופר אוסטרלי חתן פרס נובל לספרות (1973), האוסטרלי היחיד שזכה בפרס זה. כונה "המשורר הגדול של המרחבים האוסטרלים", חיבר 27 רומנים ושמונה מחזות לתיאטרון. בשנת 1973 נבחר לאיש השנה של אוסטרליה. כתיבתו מצטיינת ביכולתה לתאר אזורי טבע משונים. היא מאופינת בשימוש רב בטכניקת זרם התודעה ובסיפורי הרפתקאות באזורים נידחים ושופעי חיות נדירות, בדרך כלל על קו אוסטרליה-ניו זילנד. הרומן הגדול שלו, עין הסערה (The Eye of the Storm), וספרו המפורסם הראשון ווס (Voss) הם מעין יצירות אפיות מודרניות.
קרא עוד >

פיודור דוסטויבסקי

פיודור מיכאילוביץ' דוסטויבסקי נולד במוסקבה ב-1821. ב-1846 פירסם את ספרו הראשון, אנשים עניים, שזכה מיד עם הופעתו בהכרה רחבה. ב-1849 נאסר בעוון השתייכות לחבורה מחתרתית-מהפכנית ונידון למוות, אך ברגע האחרון ממש, כבר בעומדו מול כיתת היורים, בוטל פסק הדין והוא נשלח לעבודת-פרך בסיביר. במהלך ארבע שנות מאסרו השתנתה השקפת העולם שלו מקצה אל קצה, וממהפכן סוציאליסטי הוא הפך למונרכיסט מושבע ולפראבוסלאבי אדוק. עם שובו מסיביר נפתח השלב החשוב ביצירתו, ששיאו בספרי המופת החטא ועונשו, אידיוט, שדים, והאחים קרמאזוב. דוסטויבסקי מת בפטרבורג ב-1881.
קרא עוד >