• חפשו אותנו גם ב:

סופרים

א   ב   ג   ד   ה   ו   ז   ח   ט   י   כ   ל   מ   נ   ס   ע   פ   צ   ק   ר   ש   ת

א.ס. פושקין

נחשב לאבי השירה הרוסית המודרנית ולמי שניער את השירה הרוסית ממוסכמות המאה ה-18 ושדורות של משוררים וסופרים הושפעו מיצירתו. נולד ביוני 1799 במוסקבה. אביו היה נצר למשפחת אצולה רוסית, ואילו אמו היתה נכדתו של עבד אתיופי שהובא לרוסיה כמתנה לצאר פטר הגדול. פרט ביוגרפי אקזוטי זה השפיע גם על גון עורו. כיאה למשפחות אצולה, מורים פרטיים לימדו את פושקין הצעיר ואומנות טיפלו בו. מאחת מהן, ארינה, שמע פושקין סיפורי אגדות, ששנים אחר כך התגלגלו ביצירותיו. פושקין החל לכתוב כבר כנער, ובתום לימודיו עבר להתגורר בסנט פטרבורג. הוא החל לעבוד במשרד ממשלתי, אך לא ויתר על תפקיד המשורר ופרסם שירה פוליטית, שבה הביע את דעתו על הצאר, ושירים סאטיריים. הצאר אלכסנדר הראשון לא ראה זאת בעין יפה, ופושקין בן ה-21 נלקח לחקירה והוגלה ליקטרינוסלב שבאוקראינה. שנה לאחר מות הצאר הורשה פושקין לשוב לסנט פטרבורג אך בתנאים מגבילים. בין היתר, הכתיבה שלו, ואפילו הקריאה שלו, היו נתונות לפיקוח. בשנת 1831 נישא פושקין לנטליה גונצ'רובה, צעירה יפהפייה ונחשקת. כעבור שנתיים פירסם את "יבגני אונייגין", פואמה רומנטית שנחשבת עד היום ליצירתו הגדולה ביותר. ב-1834 גילה פושקין שרעייתו מנהלת רומן עם קצין צרפתי ששמו ז'ורז' שארל דנטס. בזעמו כי רב, הזמין פושקין את המאהב לדו קרב. אף שנסוג בו, בסופו של דבר התייצבו השניים זה מול זה באקדחים שלופים. דנטס ירה ראשון. פושקין נפצע אנושות ומת כעבור יומיים, בגיל 37. מותו הטראגי נחשב לאסון לאומי. בשנותיו המעטות כתב פושקין פואמות, רומנים, מחזות, אגדות וסיפורים מחורזים, וזכה להכרה ולאהבת הקהל עוד בחייו. רבות מיצירותיו הופיעו גם בעברית, המחזה "בוריס גודונוב" והפואמה "יבגני אונייגין" זכו גם לעיבודים לאופרות, וסיפורי האגדות פרי עטו מוקראים עד היום לילדים בכל העולם.
קרא עוד >

א"מ פורסטר

אֶדְוַארְד מוֹרְגָן פוֹרְסְטֶר (1970-1879) היה סופר ומסאי אנגלי. הוא נודע בעיקר ברומנים שלו, שרבים מהם הוסרטו. רבים מספריו עוסקים במיניות ובפערי המעמדות בחברה הבריטית בתחילת המאה העשרים. מספריו שתורגמו לעברית: "אחוזת הווארד", "חדר עם נוף" ו"מסע להודו"
קרא עוד >

א"ס בייאט

נולדה ב-1936. פרופסור לספרות אנגלית ואמריקאית, זוכת פרס מקמילן ופרס בוקר, ואחת הדמויות הספרותיות המרכזיות באנגליה כיום. בייאט פירסמה רומנים, שירים, סיפורים קצרים ומחקרי ספרות רבים. בשנת 1990 הוענק לה תואר מסדר האימפריה הבריטית, ובשנת 1999 הוענק לה תואר אביר מפקד המאפשר לה להוסיף לשמה את התואר "דיים".
קרא עוד >

אבּי גליינס

אבי גליינס היא סופרת אמריקאית ילידת 1977. גליינס פרסמה רבי מכר אירוטיים-רומנטיים רבים ונחשבת לאחת הסופרות המובילות בז'אנר הרומנים האירוטיים.
קרא עוד >

אבי גרפינקל

אבי גרפינקל הוא ראש מרכז הכתיבה במרכז האקדמי "שלם", מרצה לספרות במכללת בית ברל ומבקר ספרים ב"ידיעות אחרונות". מתגורר בתל אביב עם אישה ושני ילדים ומשתדל לשמור על החוק. עד כה ראו אור שלושה ספרים פרי עטו: אמונה עיוורת (2006), זבוב על הפסנתר (2009) ו"בן יחיד" (2015).
קרא עוד >

אבי דומושביצקי

אבי דומושביצקי, יזם הייטק ומשקיע הון סיכון בשלושים שנה האחרונות, הוא מרצה מבוקש בתחום היזמות. "גיבור מזדמן" הוא ספרו השני. ספרו הראשון, "פרד במנהטן" זכה להצלחה בארץ ובעולם ואף צעד בראש רשימת רבי המכר באמזון. נשוי, אב לשתי בנות וסבא גאה לליה.
קרא עוד >

אבי עידן

אבי עידן הוא מאמן עסקי מהבכירים בישראל, מאמן ומרצה בתחום ההישגיות האישית ואמנות השכנוע, ומחבר רב המכר "לסגור ולחייך" המציג את כל נושא אמנות המכירה מזווית יצירתית וחדשנית, ובעיקר, בגובה העיניים. עידן התחיל את דרכו כאיש מכירות בחברה בינלאומית בשם KIRBY. עד מהרה התקדם לתפקיד מנהל הגיוס וההדרכה של אנשי המכירות בחברה ודאג לאמן אותם להצלחה. בשנת 2001 פרש מהחברה והקים עסק לייעוץ בתחום המכירות, הדרכה ואימון אנשי מכירות. אבי עידן מומחה לתקשורת בין-אישית, ובשנים האחרונות העביר אין-ספור הרצאות מוטיבציה וסדנאות העוסקות בתחומי אמנות המכירה, השפעה, מנהיגות, הישגיות אישית והצלחה, ומעביר את הידע שלו באופן ייחודי ומעורר השראה.
קרא עוד >

אבי שגיא

פרופ' אבי שגיא מלמד במחלקה לפילוסופיה ומייסד התוכנית ללימודי פרשנות ותרבות באוניברסיטת בר אילן. כמו כן הוא עמית מחקר בכיר במכון שלום הרטמן בירושלים. פרופ' שגיא פרסם ספרים ומאמרים רבים בתחומי הפילוסופיה, ביקורת התרבות והפילוסופיה היהודית. בין ספריו: Albert Camus and the Philosophy of the Absurd ; מול אחרים ואחרות, אתיקה של הנסיגה הפנימית. שגיא הוא עורך סדרת הספרים: פרשנות ותרבות. עבודתו הפילוסופית זכתה להכרה בינלאומית בספר: Avi Sagi: Existentialism, Pluralism, and Identity ( eds. Hava Tirosh-Samuelson and Aaron W. Hughes), 2015
קרא עוד >

אבי שטייניץ

אחד השפים הבולטים והמוערכים במטבח הישראלי החדש ובעל ניסיון רב בהוראה ובהדרכת הבישול.
קרא עוד >

אבי שילון

ד"ר‭ ‬אבי‭ ‬שילון‭ ‬הוא‭ ‬חוקר‭ ‬מדעי‭ ‬המדינה‭ ‬והיסטוריון‭ ‬המלמד‭ ‬באוניברסיטת‭ ‬בן‭ ‬גוריון‭ ‬ובקמפוס‭ ‬של‭ ‬אוניברסיטת‭ ‬ניו‭ ‬יורק‭ ‬בתל‭ ‬אביב‭. ‬ספרו‭ ‬הראשון‭, "‬בגין‭ ‬1992-1913‭" (‬עם‭ ‬עובד‭, ‬2008‭), ‬תורגם‭ ‬לאנגלית‭ ‬בהוצאת‭ ‬Yale‭ ‬University‭ ‬Press‭ ‬וזכה‭ ‬במקום‭ ‬השני‭ ‬בקטגוריות‭ ‬הביוגרפיות‭ ‬של‭ ‬Jewish‭ ‬Book‭ ‬Council‭ .‬‭ ‬מחקרו‭ ‬על‭ ‬שנותיו‭ ‬האחרונות‭ ‬של‭ ‬דוד‭ ‬בן‭ ‬גוריון‭, "‬בן‭ ‬גוריון‭, ‬אפילוג‭" (‬עם‭ ‬עובד‭, ‬2013‭ ) ‬פורסם‭ ‬גם‭ ‬בהוצאת‭ ‬Rowman‮ ‬&‮ ‬Littlefield‭.‬‭ ‬כמו‭ ‬כן‭, ‬שילון‭ ‬כותב‭ ‬מאמרים‭ ‬לעיתון‭ ‬‮"‬הארץ‮"‬‭.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
קרא עוד >

אביבה מזור

ד"ר אביבה מזור – מטפלת משפחתית, זוגית ואישית. מרצה לפסיכולוגיה ולטיפול משפחתי במסלול לימודי התואר השני בביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל-אביב (1985–2005) ובמכללת סמינר הקיבוצים (1985–2010). חוקרת בתחום הטראומה וטיפלה בניצולי שואה במסגרת עמותת "עמך". אביבה פרסמה מחקרים בנושא דרכי התמודדות של ילדים ושל מתבגרים ניצולי שואה, ובנושא דפוסי אינטימיות במשפחותיהם. כמו כן היא חקרה ופרסמה מאמרים בנושאים: תהליכי פרידה ועצמאות במשפחה, משפחות "חדשות", מצבי אבל וטראומה במשפחה. אביבה כיהנה כיו"ר האגודה הישראלית לטיפול משפחתי והיום מטפלת בקליניקה פרטית בתל-אביב.
קרא עוד >

אביבית משמרי

ילידת 1968. ספרה "הזקן השתגע" יצא לאור במאי 2013 בהוצאת "חרגול- מודן" וזכה בפרס רמת גן לספר ביכורים. טקסטים פרי עטה התפרסמו בכתבי העת "הליקון" ו"זוטא". מתחזקת מאז 2003 את הבלוג האישי "כותבת מוחקת". עיתונאית לשעבר (גלובס, Forbes, Ynet), עוסקת בכתיבה ועריכת תכנים בתחום הטכנולוגיה. בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה ובקולנוע מאוניברסיטת תל אביב. מתגוררת בתל אביב, אם לשניים. צילום: ראומה חיות
קרא עוד >

אביה אלף

אביה אלף היא עורכת דין ומרצה מוערכת בתחום עברות הצווארון הלבן והלבנת הון בפקולטות למשפטים באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת תל אביב וכן בפורומים מקצועיים מגוונים. בעלת תואר ראשון ושני במשפטים מהאוניברסיטה העברית ותואר שני במִנהל ציבורי מאוניברסיטת הרווארד. בוגרת קרן "וקסנר" ישראל. עד אפריל 2013 ניהלה את המחלקה הכלכלית לטיפול בעברות צווארון לבן בפרקליטות המדינה. במהלך 26 שנותיה בפרקליטות מילאה שורה של תפקידים. טיפלה בפרשות פליליות־ כלכליות ובשחיתות שלטונית וליוותה חקירות רחבות היקף, כגון: הנשיא עזר ויצמן, פרשת המינויים ברשות המסים, ראש הממשלה אהוד אולמרט, יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים דני דנקנר, ראש עיריית רמת גן צבי בר, חברת "לה נסיונל" ומנהליה. אביה אלף נשואה ואם לשלוש בנות.
קרא עוד >

אביה שהם לוז

ד"ר אביה שהם לוז למדה פסיכולוגיה, פילוסופיה וייעוץ לגיל הרך. היא ביססה גישה מובנית לטיפוח הורות ולהעשרת היכולות האינטלקטואליות והרגשיות של ילדים בגיל הרך, והקימה מערך רחב-היקף ליישום גישתה. גישה זו לוותה במחקרים שונים והוכיחה את ערכה באלפי משפחות. במקביל, עומד לצאת לאור ספר נוסף פרי עטה בשם 'נפלאות התפתחות הילד – לגלות, להתפעם, להעשיר וליהנות', המתאר גישה זו.
קרא עוד >

אביטל ענבר

אביטל ענבר, מוסמך להיסטוריה מאוניברסיטת פאריס 8, הוא עיתונאי, מתרגם, סופר, שחי בצעירותו שנים ארוכות בצרפת. כתב במרבית העיתונים בישראל, ובעיתונים צרפתים. כתיבתו העיתונאית עסקה בין היתר בצרפת על כל היבטיה, מגסטרונומיה, יין, תיירות, אמנות ותרבות ועד לחלקה בשואה, עבור בפוליטיקה, כלכלה, טכנולוגיה מתקדמת ועוד. כתב וערך כתב-עת בשם "כאן צרפת" שהופץ עם עיתון הארץ. תרגם יותר ממאה ספרים מצרפתית לעברית, בהם רומאנים וסיפורים של טובי הסופרים של צרפת, הוגו, וולטר, דידרו, מופאסאן, דיראס, אמיל אז'אר/רומן גארי, ז'יד, פאניול, בוריס ויאן, דימא, אלבר כהן... בין 1997 ל-2012 כתב שישה "ספרי תענוגות" על צרפת ואזוריה: פאריס, פרובאנס, ספר שהיה להיט, דרום-מערב צרפת, יינות בורדו ואלזאס. בשנים 1995-2003 הוציא לאור את מדריך המסעדות גומיו ישראל. "תמונות פאריסאיות" הוא ספרו השביעי על צרפת, והראשון כ-e-book. על פועלו למען תרבות צרפת, ש"תמונות פאריסאיות" מעלה על נס אחדות מפניה, קיבל שני עיטורי כבוד מממשלת צרפת.
קרא עוד >

אבירם ברקאי

אבירם ברקאי, מחבר הספרים: על בלימה – סיפורה של חטיבת השריון 188 במלחמת יום הכיפורים; בשם שמים – קורותיה של טייסת הפנטומים 201 במלחמת יום הכיפורים; משק כנפי הטעות – סדרת ראיונות עם האלוף אלי זעירא ובכירים נוספים בעקבות מקורות הערכת המודיעין השגויה טרום מלחמת יום הכיפורים; אנחנו על השחור – סיפור לחימתה של חטיבה 500 המורחבת במלחמת שלום הגליל. נוסף על עיסוקו כחוקר וכותב על מלחמות ישראל, ברקאי הוא מורה דרך, מרצה, מדריך נהיגה מתקדמת ומחברם של שנים־עשר ספרים בנושאי ג'יפים, אופנועים, חילוץ, טיילות־שטח וגם ספר ילדים אחד, בשביל הנשמה. מעשה שלא היה הוא ספרו ה־17.
קרא עוד >

אבירמה גולן

נולדה בגבעתיים 1950. בת זקונים לאב "מפא"יניק עם פנקס אדום" שעלה ארצה ב-1925 ולאם שגדלה במשפחה חרדית. לאחר שיחרורה מצה"ל שיחקה תקופה קצרה בתיאטרון והשתתפה במחזמר "עיר הגברים" על פי סיפורי דיימון ראניון, שממנו התפרסם מאוד השיר "פנקס הקטן" ששר ששי קשת, ובו שרה גולן את הצד הנשי – "הוד מעלתה". גולן למדה בחוג לתורת הספרות באוניברסיטת תל-אביב והתמחתה בתרגום, הייתה יועצת ספרותית בתכניות ילדים ונוער של הטלוויזיה והשתתפה בכתיבת תסריטים לתכנית "מה פתאום". סיפוריה הראשונים לילדים נדפסו ב-1978 במוסף לילדים של "ידיעות אחרונות". בשנים 1987-1983 שהתה בפאריס, שם למדה שפה וספרות וכתבה טור שבועי עבור "דבר השבוע'", המגזין השבועי של העיתון "דבר". מ-1987 היתה חברת מערכת '"דבר" וב-1991 הצטרפה לעיתון "הארץ" ושימשה כתבת לענייני רווחה, דתיים, פנים ושלטון מקומי וכן כתבת לענייני תל-אביב. מאז 1996 שימשה כחברת הנהלת מערכת "הארץ" וכותבת מאמרים ופרשנויות בתחום הרחב שבין חברה ורווחה, ובעיקר מעמד האישה, ליחסי דת ומדינה בישראל. במאי 2012 פרשה מעיתון "הארץ"‏. הביוגרפיה מתוך לכסיקון הספרות צילום: דן פורגס
קרא עוד >