פטל גיליון 2 - אסור
מתאים למכשירים הבאים
android apple קריאה מקוונת windows kindle
גודל: 93 עמוד (לפי 300 מילה בעמוד)
שפה: עברית
הוצאה: מרץ 2016
מסת"ב: 978-965-555-943-9
preview
פטל גיליון 2 - אסור

אסור - אסופת ממוארים ורשומות אישיות העוסקים באיסורים, כבלים ומגבלות. מאבק בגוף ומאבק בסמכות, קבלה מרצון של כללים שקבעו אחרים; ולעומתם פריצה וחילול, קריאות תיגר על הטבע, על החברה ועל הנסיבות, ופה ושם גם כניעה מזהרת.
גם אם עולמנו העכשווי נדמה פתוח ומתירני, עדיין רבים בו הניסיונות לפרוץ גדר מצד אחד, והכמיהות לציית לצו חיצוני מצד שני.

הגיליון השני של כתב העת "פטל" מיוחד לנושא "אסור".
שבעה עשר סופרים ויוצרים בודקים את הפנים השונות של המגבלות שהוטלו עליהם, משפע זוויות ובשלל סגנונות כתיבה. התקופות, הגילאים, הסביבה החברתית או הדתית, כמו גם השאיפות האישיות של הכותבים, שונים מאוד זה מזה; אבל כולם מגלים מול עינינו בבהירות את הזיכרון האסור, על הכאב והעונג שבו.

אביבית משמרי

ילידת 1968. ספרה "הזקן השתגע" יצא לאור במאי 2013 בהוצאת "חרגול- מודן" וזכה בפרס רמת גן לספר ביכורים. טקסטים פרי עטה התפרסמו בכתבי העת "הליקון" ו"זוטא". מתחזקת מאז 2003 את הבלוג האישי "כותבת מוחקת".
עיתונאית לשעבר (גלובס, Forbes, Ynet), עוסקת בכתיבה ועריכת תכנים בתחום הטכנולוגיה. בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה ובקולנוע מאוניברסיטת תל אביב. מתגוררת בתל אביב, אם לשניים.


צילום: ראומה חיות

הבלוג של אביבית משמרי  
בלה שייר

סופרת, מתגוררת בתל-אביב. מנתחת מערכות בעברה ובעלת תואר שני בספרות כללית מאוניברסיטת תל-אביב. היגרה לישראל מברית-המועצות בגל העליה של שנות השבעים, בגיל 12. פרסמה סיפורים ב'קשת החדשה', 'עיתון 77', 'עמדה' ו'אלמנך'. ספרה "מט ילדים" ראה אור בשנת 2011 בהוצאת "הספריה החדשה", זכה בפרס רמת-גן לספר ביכורים ובמילגת קרן "עם הספר" לתרגומו לאנגלית, והיה בין חמשת המועמדים הסופיים לפרס ספיר 2012.

מט ילדים - בלה שייר   Facebook   
גלית דהן קרליבך

גלית דהן קרליבך נולדה בשדרות וגדלה בה, באשדוד ובירושלים. למדה תסריטאות בבית הספר לקולנוע ותקשורת "מעלה". סיפורים קצרים, מסות, מאמרים, ביקורות ספרות ושירה מפרי עטה התפרסמו בעיתונות הישראלית והבינלאומית. סיפוריה הקצרים זיכו אותה במקום שני בתחרות "אגדתא" 2008 ובפרס עינת לשנת 2011, ועתידים להתפרסם באנתולוגיות בחו"ל.

רומן הביכורים שלה "אחותי כלה והגן נעול" ראה אור בהוצאת זמורה ביתן וזיכה אותה במלגת "פרדס" לסופרים צעירים מטעם הספרייה הלאומית. הרומן "קצה" וספר הנוער "ערפילאה", שזיכה אותה בפרס אקו"ם לשנת 2013, רואים אור בימים אלה ממש.

"מספרת סיפורים מוכשרת ומלאת הומור, שיותר מכל רוצה להשתובב עם הגיבורות שלה, ללכת איתן על הגבול הדק שבין פנטזיה למציאות, לברוא מיתולוגיות ולפרק אותן, כי המציאות היא מבחינתה אפשרות אחת, ולא תמיד האפשרות המוצלחת." (מיה סלע, הארץ)

דוד מרחב
חגי לוי
טלי לטוביצקי
יגאל סרנה

יגאל סרנה נולד בתל אביב לזוג הורים יוצאי פולין. אביו היה מורה ואמו פקידה במלון. בוגר תיכון עירוני ה' בתל אביב. לאחר שירות בצה"ל כמפקד טנק ולחימה ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים, עבר ללמוד מדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים.

בשנת 1980 החל לכתוב במקומון כלהעיר, משם עבר בשנת 1983 לעיתון "חדשות" שהוקם באותם ימים.

בשנת 1986 החל לעבוד ככתב בידיעות אחרונות. בשנים האחרונות כותב יגאל סרנה בעיקר למוסף 7 ימים.

סרנה בולט בכתיבתו הדוקומנטרית, המסקרת את היום-יום הישראלי מנקודת המבט של הפריפריה, וחושפת נקודות רגישות בחברה הישראלית באמצעות התבוננות במקומות ואנשים הנמצאים בשוליים.

ב-2011 זכה בפרס סוקולוב לעיתונות כתובה.


ספריו:
"יונה וולך" (ביוגרפיה, הוצאת כתר 1993; הוצאה מחודשת ומעודכנת, כתר 2009)
"צייד הזיכרון" (רומן, הוצאת עם עובד 1997)
"מקום של אושר" (תעודה, ידיעות ספרים 2000)
"מוזונגו" (תעודה, ידיעות ספרים 2003)
"שיטפון" (רומן, הוצאת כתר 2005)
"עד מדינה" (תעודה, הוצאת חרגול עם-עובד 2007)
"יד ענוגה" (נובלה, הוצאת כתר, 2008)
"סוכן מפוקפק" (רומן היסטורי דוקומנטרי על סמי הוכברג, הוצאת מסמרים 2010)
"2023", רומן (הוצאת קיפוד, 2014)

הבלוג של יגאל סרנה  
יהודה גזבר
יוני רז פורטוגלי
יונתן הירשפלד
יוסי קליין
יוסף מונדי
לי ממן
שולמית אפפל

שולמית אפּפל — 1948, משוררת. כלת פרס קוגל לספרות (1982) ופרס היצירה ע"ש ראש הממשלה לוי אשכול בשנים 1987 ו–2013. כתבה וביצעה את המונודרמה "מקל של קינמון" בתיאטרונטוֹ 1991. זכתה בפרס רמת–גן לספרות לשנת 2014 על ספרה השישי "פחות מאמת אין טעם לכתוב".

שלמה בר
שמעון מרמלשטיין

על המחבר: שמעון מרמלשטיין הוא יליד פתח תקווה 1955. שירת בחטיבת גולני, והשלים לימודי מוסמך בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים של הטכניון. פרסם שירים וסיפורים בעיתונות ובכתבי העת, בין השאר ב'קשת החדשה', 'שבו', ' עיתון 77', 'מאזניים', 'עמדה', ו'מטען'. מרמלשטיין הוא זוכה תחרות הסונטות של 'קשת החדשה' בעריכת אהרון אמיר ויהושע קנז, וחתן פרס שירת המדע 2013 ע"ש עופר לידר של מכון וייצמן. ספר פרוזה ראשון פרי עטו "מחלפי זיכרון" יוצא לאור במקביל ל"ארץ החיים". הוא אב לבן ושתי בנות, ועובד כאדריכל ומתכנן ערים.

שרי שביט

שרי שביט נולדה ב-1982. בוגרת החוג לכתיבה יוצרת ולקולנוע באוניברסיטת תל אביב. ב-2007 זכתה במקום הראשון בתחרות "שירה על הדרך" של עיריית תל-אביב יפו. בשנת 2009 ראה אור ספרה הראשון "ברוריה הפקות" (הוצאת כנרת זמורה-ביתן), ובו שלוש נובלות העוסקות במערכות יחסים מורכבות בתוך התא המשפחתי. בשנת 2012 ראה אור הרומן פרי עטה "הכל זריז" (הוצאת אחוזת בית) העוסק במסע של אח ואחות בתת-היבשת הודו. בימים אלו רואה אור ספר השירה של שביט, "ומה יש עוד" (הוצאת אחוזת בית). שביט חיה בתל אביב, ועורכת את מדור הספרים של ynet.

צילום עידו איז'ק

Facebook   

 
ביקורות
לספר זה התפרסמו 1 ביקורות

הגיליון החדש של "פטל" מרגש, עמוס כוכבים ומעורר השראה, מעריב

תלמה אדמון תאריך: 23-04-2016

כתב העת “פטל" מוקדש לממוארים, “סיפורים שהיו". רעיון מעניין ודי גמיש כדי למסגר בו כתב–עת ספרותי, במדינה שכתבי עת ספרותיים נבראים בה וכבים מדי שנה. זהו הגיליון השני, בעריכת אביבית משמרי, וכותרתו “אסור". הוא מציג טקסטים מגוונים בצורות הנגיעה בנושא. מעודד להיווכח שהעברית כאן היא כלי עשיר ונינוח, נטול פחד מפני דעת קהל. שפה נושמת, עדכנית אך מרובדת, שאינה נכנעת לאופנות רחוב.

לקריאה נוספת לחץ כאן