מומיק
מתאים למכשירים הבאים
android apple קריאה מקוונת windows kindle
גודל: 100 עמוד (לפי 300 מילה בעמוד)
שפה: עברית
הוצאה: 2005
מסת"ב: 314263
preview
מומיק
מחבר: דויד גרוסמן
הוצאה: הספריה החדשה   סוגה: סיפורת מקור   עריכה: מנחם פרי

בירושלים של סוף שנות החמישים נחלץ מומיק בן התשע, בנם היחיד של זוג ניצולי שואה, לשחרר את הוריו מסיוטיהם. באומץ של מי שאין לו ברירה הוא נאבק לשחרר את ארץ שם מתוך שתיקותיהם, מרסיסי הזיכרונות שלהם, מסיפורי ילדים שהוא מכיר, ומן המיתוסים הישראליים של השנים ההן. הוא נלחם למען הוריו, ועיקר מאבקו הוא בחיה הנאצית, זו שטרפה את חייהם, זו שיכולה לצאת מכל חיה "אם רק יתנו לה את הטיפול המתאים ואת האוכל המתאים".

זהו סיפור מרגש ומטלטל, הנוגע בפשטות ילדית בשורשי השאלות הגדולות שמעוררת השואה.
"מומיק" ראה אור לראשונה ב־1986, כחלק הראשון של הרומאן 'עיין ערך: אהבה', והפך לקולו של דור שלם שנולד אחרי השואה. הנוסח שבספר זה ערוך מחדש.
"'מומיק' הוא אחד המעללים הגדולים של הספרות המודרנית". (ג'ורג' סטיינר)

דויד גרוסמן

דויד גרוסמן נולד בירושלים ב- 1954. למד פילוסופיה ותיאטרון באוניברסיטה העברית בירושלים, עבד ב"קול ישראל" ככתב, שחקן תסכיתים והיה בין מגישי התכנית "חתול בשק", שבה שודר לראשונה ספרו "דו קרב" כתסכית רדיו.

גרוסמן נמנה עם הסופרים הבולטים בישראל מאז שנות השמונים של המאה העשרים. גרוסמן כותב לילדים, לבני נוער ולמבוגרים. יצירתו מתאפיינת ברגישות פסיכולוגית וחברתית עמוקה, ולעתים בכתיבה חדשנית המערבת מבנים מציאותיים ופנטסטיים. ספריו תורגמו לשפות רבות ופורסמו ברחבי העולם. בשנת 1984 זכה בפרס ראש הממשלה ליצירה.

בתשע"ב זכה בפרס ברנר על ספרו "נופל מחוץ לזמן".

מקור: לקסיקון הספרות העברית החדשה

צילום: מקור ווקיפדיה

 
ביקורות
לספר זה התפרסמו 1 ביקורות

אנטומיה נפשית של רקמה חברתית שלמה, הארץ

יעל דר תאריך: 27-06-2005


גרוסמן מציג, באמצעות היצמדות לתודעתו המוגבלת של הילד מומיק, יחסים מורכבים ומלאי סתירות בינו לבין הוריו: חמלה עזה כלפיהם ורצון לרצות אותם ולגונן עליהם, פחד ומשיכה אובססיווית אל סודם, אך גם ידיעה שסיוטיהם וחרדותיהם אינם מותירים לו מקום מחיה.
לקריאה נוספת לחץ כאן