ארוחת בוקר ישראלית
מתאים למכשירים הבאים
android apple קריאה מקוונת windows kindle
גודל: 147 עמוד (לפי 300 מילה בעמוד)
שפה: עברית
הוצאה: יוני 2015
מסת"ב: 316094
preview
ארוחת בוקר ישראלית
מחבר: ניצן ויסמן
הוצאה: הקיבוץ המאוחד   סוגה: סיפורים קצרים ונובלות מקור   עריכה: נגה אלבלך

חייל צעיר שעורק מהצבא ומחפש מקלט בבית סבו, פיזיקאי שיוצא עם אשתו למסע חיפושים אחר בית חלומות כפרי, איש הייטק שמאבד את ביתו, עורך דין שנתקל בסופרמרקט בבריון שהתעלל בו בילדותו, אב שלוקח את בנו לטיול באמסטרדם – אלה הדמויות שעומדות במרכז חמשת סיפורי הקובץ ארוחת בוקר ישראלית.
בתוך שגרה ישראלית יומיומית של ענייני פרנסה, שאיפות מקצועיות, רצון למימוש עצמי ותשוקה נואשת להכרה, מוצאים עצמם גיבורי סיפוריו של ניצן ויסמן בפני פרשת דרכים, בנקודה שתתגלה בהדרגה כרגע מכונן, התפכחות, אולי אפילו "התגלות". כנגד רצונם, לעתים בפעם הראשונה בחייהם, הם נדרשים להתעמת עם שאלות של אחריות, אהבה ונאמנות, כמו גם עם הפער בין חלום ומציאות – בין מה שציפו מהחיים לבין מה שהגשימו.
את הדרמה בסיפוריו בונה ניצן ויסמן בפשטות ובאטיות. בצעדים שקטים הוא עוקב אחר דמויותיו עד לרגע ה"התגלות", המתגנב מאחורי גבן של הדמויות, אך גם של הקוראים. בעין ביקורתית כלפי נורמות חברתיות ומתוך אהבת אדם, מגיש לנו ניצן ויסמן פיסות של ישראליוּת, מלאות הומור וחמלה.

זהו ספרו השני של ניצן ויסמן, יליד חיפה, 1956. סיפורים מפרי עטו התפרסמו בקשת החדשה, עיתון 77 ומסמרים. ספרו הראשון "על גבול יערות הרוזמרין" הגיע לגמר תחרות ספרי ביכורים של עיתון הארץ וזכה לשבחי המבקרים:
"במהלך הקריאה לא ידעתי את נפשי... איכות ספרותית שנמצאת, כמו אלוהים, בפרטים הקטנים. הרושם העז של יצירתו של ויסמן נובע בדיוק מכך: מהעיסוק בחשוב ביותר" (אריק גלסנר, מעריב).
"ויסמן חוזר אל השאלות הגדולות, אל המטפיזי והרוחני, אל פשר הקיום. מה שכל כך יפה הוא האופן שבו הדברים מתרמזים ועולים מתוך מטפוריקה מעודנת, פרטי היום יום רוחשים חיים צופני סוד" (חנה הרציג, ידיעות אחרונות).
"ויסמן כותב כמו שסופרים צריכים לכתוב – בהיר, כואב, עמוק, מהנה ומלא סודות ותעלומה ויכולת לכתוב היטב על דברים קשים וכואבים" (יורם קניוק).
"הכנות האינטליגנטית כובשת, הדברים נקראים בתענוג מפתיע" (מנחם בן, מעריב).

ניצן ויסמן

יליד חיפה, 1956. סיפורים מפרי עטו התפרסמו בקשת החדשה, עיתון 77 ומסמרים. ספרו הראשון "על גבול יערות הרוזמרין" הגיע לגמר תחרות ספרי ביכורים של עיתון הארץ וזכה לשבחי המבקרים.

 
ביקורות
לספר זה התפרסמו 3 ביקורות

5 שיעורים באמנות הסיפור הקצר

עמרי הרצוג תאריך: 05-08-2015


"ארוחת בוקר ישראלית" הוא קובץ מעולה, שמעיד על שליטה מלאה באמנות הסיפור הקצר; בית ספר לכתיבה טובה. ולכן הסקירה הזאת מפיקה ממנו שיעור שממוען לכם, הכותבים בראשית הדרך, שמשתתפים בסדנאות כתיבה או כותבים למגירה ומקווים לפרסם יום אחד. לכולכם יש סיפורים מעניינים, זה ברור, וגם כמה התניות: אתם כותבים התחלה של רומן (כי יש הרבה מה לספר), בגוף ראשון (כי החוויות מוכרות לכם, והגיבור קרוב אליכם), באופן כרונולוגי (אולי עם הבזקים קצרים לעבר, כי כך אתם חווים את הזמן: מתקדם, רצוף אירועים ומפוסק בזיכרונות). אתם ודאי יודעים, שספרות טובה, להבדיל מכתיבת פורקן, היא מבנה יציב, ולמבנה יש ארכיטקטורה. מ"ארוחת בוקר ישראלית" כדאי ללמוד כמה שיעורים באדריכלות הסיפור הקצר. הנה כמה מהם.
לקריאה נוספת לחץ כאן

על "ארוחת בוקר ישראלית"

אריק גלסנר תאריך: 05-08-2015


זו פרוזה בדיונית עברית מרגשת אך מדודה. רב שכבתית אך חסכונית. עוסקת בנושאים כאובים אך באופן מרומם רוח בגלל העיצוב שלהם. השמחה בקריאה נובעת גם מהתחושה שמאחורי התכנים והצורות הספציפיים יש יד מכוונת, כך שמלבד תכני הסיפור ועיבודם ההנאה שניתנת לקורא היא גם הנאת ההישענות על דמותו המוצקה – אפילו "האבהית", הייתי אומר, לנוכח חלק מתכני הסיפורים שעוסקים בדמות אב – של "המספר המובלע".
לקריאה נוספת לחץ כאן