מתאגרף, חיפושית
מתאים למכשירים הבאים
android apple קריאה מקוונת windows kindle
גודל: 220 עמוד (לפי 300 מילה בעמוד)
שפה: עברית
הוצאה: 2014
מסת"ב: 727-0-000006
preview
מתאגרף, חיפושית
מחבר: נד באומן
הוצאה: סאגה   סוגה: סיפורת תרגום   עריכה: רונית ליברמנש   תרגום: שרון קרמנר

"רומן ביכורים מפעים... המתאפיין באנרגיה סוחפת, רעיונות מסחררים ושפה משכרת, 'מתאגרף, חיפושית' הוא רומן סקסי, אינטיליגנטי ומצחיק בטירוף" ג'ייק ארנו, גרדיאן

כינויו של קווין "פישי" ברום אינו מקרי – הוא לוקה בתסמונת גנטית נדירה שבעטייה זיעתו ושאר הנוזלים שמפריש גופו, מצחינים כדגים רקובים. כתוצאה מכך, הוא ממעט לצאת מדירתו הלונדונית, שם הוא מקדיש את זמנו לעיסוק החביב עליו – מסחר אינטרנטי בפריטי אספנות נאציים.
אך כאשר פישי מזדמן במקרה לזירת רצח, הוא מוצא עצמו במהרה מתחקה אחר עקבותיהם של שני גברים, שסיפורם המרתק משיק לאירועים הדרמטיים שהתחוללו בבריטניה בין שתי מלחמות העולם.
הראשון, פיליפ ארסקין, חוקר חרקים ופשיסט נלהב, שחולם להשביח זן חדש ומבטיח של חיפושיות כמחווה לגיבורו הנערץ אדולף היטלר, ובה בעת זומם להוציא לפועל מיזם אפל יותר, הנוגע להשבחת המין האנושי.
השני, סת' "סינר" רואץ', מתאגרף יהודי הומוסקסואל בעל תשע בהונות, קטן קומה וגס רוח – אך עם זאת מושלם בדרכו – שהופך למושא מחקרו, ובה בעת גם למושא תשוקתו הכפייתית של ארסקין.

חמוש בצחנת דגים מרקיבים ובהערצה יוקדת לבאטמן, ינסה פישי לעשות את הבלתי אפשרי: לגלות מה עלה בגורלם של המתאגרף והחיפושית, ובה בעת אף להציל את חייו.

נד באומן בן ה-27, שנבחר על ידי ה"גרדיאן" כאחד מעשרים הסופרים הבריטים הצעירים המבטיחים ביותר מתחת לגיל ארבעים – כתב רומן ביכורים סוחף, משעשע ואינטיליגנטי להפליא על אודות פשיזם, אגרוף, חיפושיות, השבחת גזעים ועל אודות צדה האפל והקטלני של התשוקה.


נד באומן

נד באומן – סופר בריטי יליד 1985. נבחר על ידי ה"גרדיאן" כאחד מעשרים הסופרים הבריטים הצעירים המבטיחים ביותר מתחת לגיל ארבעים ונכלל בשנת 2013 ברשימת "20 הסופרים הצעירים הטובים ביותר" של כתב העת היוקרתי לספרות "גרנטה".

רומן הביכורים שלו, "מתאגרף, חיפושית", שיצא לאור בשנת 2010 בהיותו בן 25 בלבד, זכה בפרס אגודת הסופרים הבריטית עבור הרומן הטוב ביותר לשנת 2011, בפרס גולדברג עבור רומן ביכורים ראוי לציון והיה אחד המועמדים הסופיים לפרס רומן הביכורים הטוב ביותר של ה"גרדיאן".

ספרו השני, THE TELEPORTATION ACCIDENT, נמנה עם המועמדים לפרס מאן-בוקר לספרות לשנת 2012.
בנוסף, הוא עוסק בכתיבה עיתונאית ובכתיבת ביקורות ספרות עבור עיתון ה"גרדיאן" ועבור כתבי העת "דייזד אנד קונפיוזד" ה-"וויט רוויו" וה-"לונדון רוויו אוף בוקס".

 
ביקורות
לספר זה התפרסמו 5 ביקורות

בעקבות החיפושית של היטלר

מיה סלע - הארץ תאריך: 18-01-2013

"הספר הזה נולד בזכות גלישה שגרתית בוויקיפדיה. חרף גילו הצעיר של כותבו, הוא מגובש, בשל, מסעיר אפילו, מלא באזכורים מהתרבות הפופולרית שלצדם תחקיר מעמיק על נושאים כמו פאשיזם וטוהר הגזע..."

לקריאה נוספת לחץ כאן

ספרות זולה ונדירה: "מתאגרף חיפושית"

עמיחי שלו - ווינט תאריך: 27-03-2013

"קשה שלא להתרשם מכמות הכישרון המתפרצת בספר הביכורים של הסופר האנגלי נד באומן 'מתאגרף חיפושית'. היא תופסת אותך מהעמוד הראשון... זה ניכר לא פעם בכותבי ביכורים, אותה תחושה שעולה מהטקסט, כאילו הם חיכו ואגרו וצברו, עד שהגיע הרגע, השסתום הוסר, ואנרגיה פואטית בועטת ומסחררת השתחררה לחלל. אפשר לכנות זאת במידה מסוימת, הצד הרוקנ'רולי של הספרות."

לקריאה נוספת לחץ כאן

ב'מתאגרף חיפושית' יש משהו מגוחך; אבל במובן הטוב ביותר של המילה. הכתיבה של נד באומן מזכירה את רישומיו של קריקטוריסט מעולה, המבליט בצורה מבדרת ומלאת כישרון את צדדיהם הגרוטסקיים של עולמו ודמויותיו. והתוצאה, כמו בקריקטורה משובחת - נוקבת ומהנה".

מוחץ קלישאות בעקב מחודד מאוד - ראיון עם נד באומן

דפנה לוי - לאישה תאריך: 18-09-2014

יש בספר לא מעט אנקדוטות מדעיות משונות ומדענים משונים עוד יותר. האם זו ביקורת גורפת כלפי העובדה שהעידן שלנו מתייחס למדע כמעט כמו לדת?

"אני לועג בספר למדענים בעייתיים ולתחומי מחקר בעייתיים מאוד, ובעיקר לאאוגניקה. הרשתי לעצמי לעשות את זה בחופשיות, מתוך הנחה שביני לבין הקוראים שלי קיימת הסכמה שהמדע באופן כללי הוא דבר טוב ושאנחנו מאמינים ביכולת האנושית לשאול שאלות ולחקור."

לקריאה נוספת לחץ כאן