בורחסטיין
מתאים לאפליקצית הליקון בלבד
android apple קריאה מקוונת
גודל: 184 עמוד (לפי 300 מילה בעמוד)
שפה: עברית
הוצאה: אוגוסט 2014
מסת"ב: 978-965-761-813-4
preview
בורחסטיין
מחבר: סרחיו ביסיו
הוצאה: זיקית   סוגה: סיפורת תרגום   עריכה: שירה חפר ואוריאל קון‬   תרגום: סוניה ברשילון

ברק, קצב, כישרון ויזואלי, פשטות, חוש לאירוניה, אמנות הדיאלוג, מודרניות - באלה האמצעים מפתה אותנו בורחסטיין של סרחיו ביסיו, מהסופרים החיוניים באמריקה הלטינית של ימינו. פסיכיאטר נתקף בידי מטופל. בעודו פצוע ומבולבל ובלא כל תכנית מלבד התרחקות יזומה גם מאשתו, הוא נוהג מאות קילומטרים לבית בטבע שקנה דרך האינטרנט. בנסיבות חייו החדשות נוצר מיקרו־קוסמוס של דמויות והיקרויות המשמש מצע נפלא לעטו היצירתי של ביסיו. כתיבתו של ביסיו משלבת בין מרכיבים מתקשורת ההמונים לבין הומור וסוריאליזם קל ורעיונות ספרותיים מורכבים. כמו בספרים של מנואל פואיג או של ססר איירה, גם כאן קוקטייל ספרותי שקשה לעמוד בפניו. בורחסטיין, כמו כל ספריו של ביסיו, מזמין את הקוראים לבילוי, להרפתקה, ולחשיבה אחרת על ספרות.

“עינו של סרחיו ביסיו חושפת את הנוף האנושי בסבלנות רבה. התבוננותו היא תולדה של אמן רב תחומי — סופר, משורר, תסריטאי, קולנוען, דרמטורג, מוזיקאי — התנסות המקרבת אותנו לאופוריה.”
סילבינה פריירה

“הספרות של ביסיו היא נסיעה בכיוון אחד. סיפוריו מציבים לנו אתגר החל מהשורה הראשונה. עלינו להצטרף למסע בלי לדעת לאן פנינו.”
דייגו ארלן

“ביסיו הוא מקרה מוזר: כשאינו כותב הוא מקדיש את זמנו לעשיית סרטים, לכתיבת תסריטים מעולים, לציור או לנגינה בגיטרה עם העורך שלו. מדובר על סופר קיצוני, פעיל, בלתי צפוי וייחודי.”
מקסי תומאס

סרחיו ביסיו

סרחיו ביסיו נולד ב-1956 בבואנוס איירס. כיום הוא נחשב לאחד הקולות הספרותיים המקוריים באמריקה הלטינית בכלל ובארגנטינה בפרט. ביסיו, שלמד תסריטאות וקולנוע, הוציא תחת ידו חמישה עשר רומנים, שבעה קבצי שירה, שמונה תסריטים, ביים ארבעה סרטים, הוציא שני אלבומי מוזיקה וכתב מחזות רבים. כתיבתו רב סגנונית, חוצת סוגות ונטועה היטב במסורת הכתיבה של ארצו. בין ספריו הבולטים הנוספים של ביסיו: זעם (סמטאות, 2011) יומו המאושר של צ'רלי פיילינג (2005), ילדים (2006), היו השמים (2007), מציאות (2009) ואַיְוָוה (2009). אחדים מספריו של ביסיו זכו לעיבודים קולנועיים, ובהם "זעם" בהפקת גיירמו דל טורו, שזכה בפרס המבקרים בפסטיבל טוקיו 2009. ביסיו, הסובל מפחד ממטוסים ממעט לטוס אל מחוץ ליבשת, חי ועובד בבואנוס איירס. ספריו יוצאים לאור בהוצאות איכותיות ביותר כגון "כריסטיאן בורגואה" (צרפת), "מולנהוף" (הולנד), "דונְצלי" ו"לה לינאה" (איטליה), "מונדדורי" (ספרד) ו"ביטר למון" (אנגליה). בורחסטיין יוצא לאור בעברית במקביל לתרגום הצרפתי והאיטלקי של הספר.

 
ביקורות
לספר זה התפרסמו 6 ביקורות

"בורחסטיין" - תרגיל ספרותי מודע לעצמו. הארץ

עמרי הרצוג תאריך: 29-10-2014


הנובלה של סרחיו בִּיסְיוֹ מערערת על המבנה שהספרות הרגילה אותנו אליו: מפץ ואחריו התמודדות. כאן הגיבור סופג שתי מכות ועוד באותו מקום.
לקריאה נוספת לחץ כאן

המיתוס של בורחסטיין, הרפובליקה הספרותית

עדנה אברמסון תאריך: 28-10-2014


הכתיבה של ביסיו, כמו שהקדמתי לומר, מקסימה בדיוקה, מזמינה קריאות פסיכולוגיסטיות רבות, מענגת בהומור דק ומצליחה לפרוש יריעה רחבה בכל הנוגע לאישיותו של אנסיו, במיוחד בהתחשב בעובדה שהוא דמות המנותקת מהקשרה הטבעי, מביתה הקבוע ומהדמויות הסובבות אותה ביומיום.


לקריאה נוספת לחץ כאן


הספרים הטובים ביותר של שנת 2014, יקום תרבות

ניסים כ"ץ תאריך: 29-12-2014


ללא ספק הספר המתורגם הטוב ביותר של השנה. למי שקרא את "זעם", ספרו המתורגם הקודם של ביסו שיצא ב- 2011, הייתה זו המתנה ממושכת מדי כדי לקרוא משהו נוסף של הסופר החכם והמושחז הזה. "בורחסטיין" הוא פנינה ספרותית מזוקקת ותמציתית הנקראת כמו צ'ייסר טקילה ביום קיץ חם. השפה, הפזיזות, השילוב בין ההומור הנפלא למראות הסוריאליסטים עם מרכיבים של ספרות מרתקת, מעניקים לכל קורא של סרחיו ביסו חווית קריאה בלתי רגילה. לא לפספס.
לקריאה נוספת לחץ כאן

5 הספרים החשובים של 2014, טיים אאוט

לי פלר ומוטי פוגל תאריך: 28-12-2014


כתוב בשפה פשוטה לכאורה, אך הוא קסם. מהספרים הנדירים שמספרים על השתנות ובדרכם משנים את הקורא.
לקריאה נוספת לחץ כאן