בנגאזי–ברגן־בלזן
מתאים לאפליקצית הליקון בלבד
android apple קריאה מקוונת
גודל: 221 עמוד (לפי 300 מילה בעמוד)
שפה: עברית
הוצאה: 2014
מסת"ב: 978-965-132-418-5
preview
בנגאזי–ברגן־בלזן
מחבר: יוסי סוכרי
הוצאה: עם עובד   סוגה: סיפורת מקור   עריכה: חנן אלשטיין

בנגאזי–ברגן־בלזן הוא הרומן הראשון בעברית – וקרוב לוודאי בכל שפה – המגולל את סיפורם העלום של יהודי לוב בשואה. קורותיה של משפחה יהודית שההיסטוריה מזמנת לה מערבולת של התנסויות אימתניות, החל בכיבוש הגרמני של לוב ב-1941 וכלה בשחרור מחנה הריכוז ברגן־בלזן ב-1945. בני משפחת חג'ג', מהנכבדות בקהילת בנגאזי, נעקרים מאורח חייהם, מעירם האהובה וממולדתם: עם עוד יהודים לובים הם נלקחים ממדבר סהרה הלוהט, מועברים בספינה למחנה מעצר הררי באיטליה ונשלחים ברכבות אל גרמניה המושלגת, להיכלא ולמות בברגן־בלזן.
שלושה מסעות משתרגים פה: מסכת הפורענויות שחווים יהודי לוב, על יחסי העבד והאדון הנטווים בינם, צאצאי היבשת השחורה, ובין בני אירופה, שוביהם האיטלקים והגרמנים; מסע החניכה של גיבורת הרומן סילבנה חג'ג', צעירה משכילה, מבריקה ויפת תואר הכופרת בנורמות הפטריארכליות של סביבתה; ומסע צלילי בתוך בליל לשונות, שהעיקרית בהן היא הערבית היהודית הלובית.

הרומן נע במקצבים משתנים בין יבשות וארצות ומציג בלשון ארצית ופיוטית לסירוגין נרטיב אחר מזה המוכר מייצוגי השואה הרווחים. זוהי שואה של יהודים מארצות ערב, שחזותם כהה ושפתם שמית – סימני היכר שהציבו אותם במדרג הגזע של הנאצים כנחותים אף יותר מיהודי אירופה. זוהי שואה של מי שנתפסו כזרים ולעתים כמאיימים גם בעיני היהודים האירופים שהיו שותפים לגורלם – יסוד זר אפילו בתוך אותה פלנטה אחרת.

בנגאזי–ברגן־בלזן, המושתת על עובדות היסטוריות, מחלץ מתהום הנשייה פרק היסטורי נשכח, ומעמיד במרכזו דמות אוניברסלית של אישה היכולה למוראותיה של אנושות אכזרית שרירותית. הוא איננו אפוא בבחינת קינה על אובדן האנושות, אלא שיר הלל לכוחותיו הטמירים של האדם.

יוסי סוכרי

יליד 1959. בן למשפחה מסורתית יוצאת לוב. גדל בשכונת פרדס כ"ץ וברמת גן, ובהיותו בן תשע עבר עם משפחתו לצפון תל אביב. למד בבית הספר היסודי בר-כוכבא ובתיכון חדש בתל אביב, עזב את לימודיו התיכוניים וניגש לבחינות הבגרות בעצמו. היה כדורסלן בצעירותו בנבחרת הקדטים של ישראל ובנבחרת הנוער של מכבי תל אביב. למד בחוג לפילוסופיה ובמכון להיסטוריה ולפילוסופיה של המדעים באוניברסיטת תל אביב. במהלך השנים לימד במוסדות שונים: במכללה למנהל, בצלאל, קמרה אובסקורה, אוניברסיטת בן-גוריון ובית הספר לאמנויות מנשר. מרצה לפרנסתו בחברות ובארגונים. פרסם מאמרים פובליציסטיים בנושאים פוליטיים, מדיניים וחינוכיים בעיתונים שונים, בעיקר בעיתון הארץ. ספרו "בנגאזי-ברגן בלזן" זיכה אותו בפרס ברנר לשנת 2014 של אגודת הסופרים העבריים. יוסי סוכרי נשוי בשנית ואב לארבעה ילדים.

מקור: לקסיקון הספרות העברית החדשה

 
ביקורות
לספר זה התפרסמו 1 ביקורות

סיפורם העלום של יהודי לוב בשואה, הארץ

חנה הרציג תאריך: 04-12-2013


ברומן הנוכחי נותן המחבר את כל הבמה לאותם חיים עלומים שנדחקו מספרו הקודם. זה לא סיפור של קיפוח ומאבק על ניכוס, פשוט מפני שגיבוריו אינם עסוקים בכך: הן לחייהם והן לאובדנם יש קיום מלא, עשיר ורב פרטים, שאינו זקוק ללגיטימציה ואינו נמדד ביחס לנרטיבים אחרים. כל זה מתאפשר משום שהמספר מוותר על הפריבילגיה של הידיעה – הן הידיעה בדבר השואה המתרחשת במחוזות רחוקים והעתידה לסחוף גם את הדמויות, והן הידיעה בדבר העתיד להתרחש בחייהן כשיגיעו לארץ ויחוו בה טראומות נוספות.
לקריאה נוספת לחץ כאן