תולדות האמנות
מתאים לאפליקצית הליקון בלבד
android apple קריאה מקוונת
גודל: 207 עמוד (לפי 300 מילה בעמוד)
שפה: עברית
הוצאה: מאי 2015
מסת"ב: 978-965-560-017-9
תולדות האמנות
מחבר: יוסי וקסמן
הוצאה: חרגול   סוגה: סיפורת מקור   עריכה: אלי הירש

איך לספר ברומן את תולדות האמנות - לא האמנות "המכובדת" אלא דווקא הנידחת, הנשכחת, הפרועה, סיפורה של אגודת משוגעים לדבר שמחפשת מחסה ליצריה ופחדיה בקצה העולם? חבורת אמנים, חלקם עולים חדשים וחלקם ילידי הארץ, התיישבה באמצע המאה הקודמת בכפר ערבי נטוש על מורדות הכרמל, דבר שנראה טבעי בעת ההיא. לימים הם הקימו גלריות ומוזיאון, יצרו אמנות ואומנות, וטיפחו את הכפר על בתיו.
יותר מחצי מאה לאחר מכן נאלצו ידידיה ושלומי לנטוש את ביתם שבכפר האמנים בעקבות שריפה ענקית על הכרמל, והפכו לפליטים זמניים. כוחות הטבע המשתוללים הציבו להם מראה מחדדת, אולי עקומה, לסיפורו של הכפר ולסיפור הארץ כולה. תולדות האמנות הוא רומן שכתוב בקולות רבים: בקולו של שלומי, האמן שהתגלגל אל כפר האמנים בעל כורחו, בקולה של הציירת דינה-דאדא, שמספרת את סיפורם של מייסדי הכפר, בקולם של מאהביה ומעריציה הלא מעטים, בקולם של חזירי הבר ורוחות היער, ובקולם של ציורים ופסלים המתעוררים לתחייה ומדברים כאילו היו בני אדם. הקולות מצטרפים לרשומון של סודות ותשוקות המזגזג בין ימינו לימים התמימים ההם, בין אמנות לגוף החי, בין האישי לפוליטי, ובין אהבות בלתי אפשריות לאהבה שגרתית לכאורה, כמעט מובנת מאליה.

תולדות האמנות הוא ספרו השמיני של יוסי וקסמן. קדמו לו ליבשן שזכה בפרס אקו״ם לרומן בעילום שם ובמענק של קרן הקולנוע הישראלי, השחקנית, ויהי סיפור, אלכסנדריה יקירתי, אל נא תאמר לי שלום, ושני ספרי ילדים.

יוסי וקסמן

סופר, צייר ומעצב ישראלי. פרסם חמישה ספרי פרוזה ושני ספרי ילדים. זכה בפרס אקו"ם לרומן לשנת 2004 ובמענק של קרן הקולנוע הישראלי לכתיבת תסריט על פי ספרו "ליבשן". ספרו החדש, "תולדות האמנות, רומן", ראה אור בהוצאת חרגול במאי 2015. וקסמן חי עם בן זוגו בכפר האמנים עין הוד.

הבלוג של יוסי וקסמן   Facebook   

 
ביקורות
לספר זה התפרסמו 3 ביקורות

יוסי וקסמן מנתץ את הפומפוזיות של עולם האמנות, הארץ ספרים

עמרי הרצוג תאריך: 06-07-2015


לקריאה נוספת לחץ כאן


דווקא השרפה בכרמל הדליקה אצל יוסי וקסמן מחדש את הרצון לכתוב - ריאיון, הארץ גלריה

גילי איזיקוביץ תאריך: 30-07-2015


לקריאה נוספת לחץ כאן