הנפילה
מתאים למכשירים הבאים
android apple קריאה מקוונת windows kindle
גודל: 104 עמוד (לפי 300 מילה בעמוד)
שפה: עברית
הוצאה: נובמבר 2014
מסת"ב: 315708
preview
הנפילה
מחבר: אלבר קאמי
הוצאה: הספריה החדשה   סוגה: סיפורת תרגום   עריכה: ניר רצ'קובסקי   תרגום: עמנואל פינטו

"[...] על הגשר עברתי מאחורי דמות שרכנה מעל למעקה ונראתה כמביטה בנהר. מקרוב יותר יכולתי להבחין בדמות אשה צעירה ודקה, לבושה בשחור. [...] צעדתי כבר כחמישים מטר כששמעתי את הקול – שלמרות המרחק נשמע אדיר בדממת הלילה – קול של גוף נחבט במים. נעצרתי באחת, אבל לא הסתובבתי. כמעט מיד אחר־כך שמעתי צעקה, ששבה ונזעקה כמה פעמים, נסחפה גם היא במורד הנהר, ולפתע נָדַמָה".

עם נפילתה של האשה האלמונית אל נהר הסֵן מתחילה גם נפילתו של ז'אן־בָּטיסט קְלַָמַנְס, אולי הדמות העמוקה, האפלה ורבת־הפנים ביותר שיצר אלבֶּר קאמי. כמו לוּציפֶר הנופל מרקיע העדן אל תחתית השאול, גם קלמנס, הפרקליט המצליח ואיש החברה ההולל, נופל מאוויר הפסגות של פאריז למקום הנמוך ביותר באירופה. בְּבָּר מלחים מפוקפק באמסטרדם, הוא מגולל בפני עובר־אורח מזדמן את סיפור חייו ונפילתו, סיפור שהוא גם התוודות על חטאיו וגם כתב־אשמה נוקב, שנון ומסחרר, נגד המין האנושי כולו.

בשיא של וירטואוזיות דוחס קאמי לרומאן הקצר הזה כמה מן המיתוסים המכוננים של התרבות המערבית, מן הברית החדשה ועד ל'קומדיה האלוהית' של דנטה, וגם ביקורת על חוגי האינטלקטואלים בצרפת, השָׂשים תמיד להאשים, לשפוט ולקשור אל עמוד הקלון, אפילו את מי שהיו רק אתמול חבריהם – רמז עבה לז'אן־פּול סארטר וחבורתו, שתקפו את קאמי בארסיות על התנערותו מן הקומוניזם הסטליניסטי.

'הנפילה', שראה אור ב־1956, הוא הרומאן האחרון שכתב קאמי, אחרי שתיקה ספרותית ארוכה. שנה אחר־כך זכה קאמי בפרס נובל לספרות, וב־1960 נהרג בתאונת־דרכים.

'הנפילה' מוגש כאן בתרגום חדש, נאמן ועדכני, במסגרת סדרת "פאריז־דָקאר" בעריכת ניר רצ'קובסקי.

אלבר קאמי

אלבר קאמי (Albert Camus) היה סופר ופילוסוף צרפתי יליד אלג'יריה, מהידועים בפילוסופים של האקזיסטנציאליזם. זוכה פרס נובל לספרות.

תמונה: וויקפידה

 
ביקורות
לספר זה התפרסמו 3 ביקורות

ספר מסוכן: "הנפילה" של אלבר קאמי

עמיחי שלו - ווינט תאריך: 07-01-2015

הרלוונטיות של ספרו של אלבר קאמי שנכתב בשנות ה-50 מדכאת מצד אחד, אך מוכיחה את גאוניותו ואת על-זמניותו. גיבורו קלמנס הוא דמות נוקבת ובלתי נשכחת, אך לא כזאת שתעורר בכם הזדהות - אלא אולי דווקא שאלות שתעדיפו להפנות את גבכם אליהן מאשר להתמודד עם התשובות.

לקריאה נוספת לחץ כאן

על "הנפילה", של אלבר קאמי,

אריק גלסנר - 7 לילות, ידיעות אחרונות תאריך: 12-12-2014

ולמרות זאת זו יצירה מרשימה (שמתורגמת גם היטב): זאת כי חלק מהסיבות לתמורה הרוחנית של קלמנס הן אכן מעניינות (למשל: הפגיעה ביהירותו של הנרקיסיסט הטווסי, מי שמבין לפתע עד כמה חוות דעת הזולת חשובה לו; או האמירה החדה וחלקה שהוא לא בחר בדרך הפריצות – בתקופה מסוימת היא ניחמה אותו מהמשבר – לא מסיבה סופיסטית או פילוסופית כלשהי, אלא, חד וחלק, כי בריאותו התערערה מלילות האלכוהול והסקס). אלו מצטרפות למיומנות הטכנית המרשימה שמתגלה במסירת הסיפור ולאפוריזמים הקולעים שפזורים כאן – שהוזכרו לעיל. וכל זה מתחבר לעוד יסוד חשוב: החום האנושי שקורן מהיצירה ואולי מכל מה שקאמי כתב. קאמי הוא הברנר של הצרפתים (ביושרו ובכנותו, בהומניות שלו, בהתמודדות עם מה שלמד מניטשה ודוסטוייבסקי, בשנאת האידיאולוגיות המסודרות ועוד); כמדומה, מעט פחות מתוחכם מברנר שלנו – אבל לא פחות בוער וחם.

לקריאה נוספת לחץ כאן