כרוניקה של מוות ידוע מראש
מתאים לאפליקצית הליקון בלבד
android apple קריאה מקוונת
גודל: 69 עמוד (לפי 300 מילה בעמוד)
שפה: עברית
הוצאה: פברואר 2015
מסת"ב: 978-965-132-485-7
preview
כרוניקה של מוות ידוע מראש
מחבר: גבריאל גרסיה מארקס
הוצאה: עם עובד   סוגה: סיפורת תרגום   עריכה: אילנה המרמן   תרגום: טל ניצן

ספרו זה של גבריאל גרסיה מארקס נכתב בז'אנר שונה מכל ספריו האחרים. לכאורה, ספר מתח מובהק, שבמרכז עלילתו פרשת רצח. ואולם פרט חשוב אחד בו אינו אופייני כלל לספרי מתח: סופו ידוע למן המשפט הראשון. האחים ויקאריו מספרים על כוונתם לרצוח את סנטיאגו נַסאר לכל מי שנקרה בדרכם, עד שלבסוף נודעת השמועה בעיירה כולה. ואף־על־פי־כן, עם שחר האיש נדקר למוות בפתח ביתו. הרצח היה אפוא כה צפוי ובלתי־נמנע, עד שמימושו דווקא נהפך לתעלומה מסתורית.
ספר מפתיע, מלא הומור ודמיון, וגם בו, כבשאר ספריו של גרסיה מארקס, מצטיירת העיירה הקולומביאנית בצבעים חיים ועזים מכוח כתיבתו הנפלאה של הסופר.

גבריאל גרסיה מארקס

גבריאל גרסיה מארקס נולד ב-1927 בעיירה ארקטקה שבצפון קולומביה, וגר שם עד גיל שמונה בבית סבו וסבתו. אחר כך עבר לגור עם הוריו בסוקרה. את רוב שנות לימודיו בבית-הספר עשה בפנימיות, וכשסיים את לימודיו התיכוניים החל ללמוד – ברצון הוריו ובניגוד לרצונו – משפטים באוניברסיטה בבוגוטה. בסוף שנות הארבעים החל לעבוד כעיתונאי וכתב את סיפוריו הראשונים. ב-1950 עזב את לימודיו באוניברסיטה והחליט להתמסר לכתיבה. הוסיף לעבוד בעיתונאות בכתב ובתפקידים אחרים בקולומוביה ומחוץ לה, בין השאר ברומא, פריס, ברצלונה, לה הבאנה, קרקס וניו יורק. תקופה ארוכה התגורר במקסיקו סיטי ואחר כך בערים שונות בדרום אמריקה ובאירופה. במשך השנים גברה מעורבותו הפוליטית. באמצע שנות החמישים החלו לצאת לאור ספריו הראשונים וב-1967 קנה לו תהילה בינלאומית עם פרסום הספר מאה שנים של בדידות.
בעם עובד ראו אור בעברית ב"ספריה לעם": מאה שנים של בדידות, סתיו של פטריארך, אהבה בימי כולרה, גנרל במבוך, שנים עשר סיפורים נודדים, על אהבה ושדים אחרים, ידיעה על חטיפה, לחיות כדי לספר; וב"פרוזה אחרת" - כרוניקה של מוות ידוע מראש. זכרונות מהזונות העצובות שלי ראה אור בשנת 2004. בשנת 1982 קיבל מארקס את פרס נובל לספרות.

 
ביקורות
לספר זה התפרסמו 2 ביקורות

כרוניקה של מוות ידוע מראש, גבריאל גרסיה מארקס, הפתיליה

שאול דותן תאריך: 22-03-2015


לקריאה נוספת לחץ כאן

ביקורת ספרים: על "כרוניקה של מוות ידוע מראש" מאת גבריאל גרסיה מארקס, קורא בספרים

ירין כץ תאריך: 19-03-2015

מארקס מפליא לשייט בין הדמויות בעיירה, לתאר את הזויות השונות לרצח ולאירועים שקדמו לו, ולהוביל את הקורא אל הבלתי יאומן – תיאור מותח ומרגש של הרצח הידוע מראש שמגיע לקראת סוף הספר – אותו רצח שכבר בעמוד 23 התוודענו למניעים שלו ולזהותם של הנרצח ושל הרוצחים.

לקריאה נוספת לחץ כאן